In Partnership with AOL Search

DMOZ

Yeşil Avcısı Yönergeleri

Yeşil avcısı yetkisi nedir?

Bu yetki, editall yetkisi olmayan editörlere dizinin çok geniş alanlarında incelenmemiş kuyruklarını düzenleme olanağı sunar. Deneyim yetersizliği nedeniyle çok büyük kategorilerde tam düzenleme yetkisi alamayacak editörlere kısıtlı yetkiler vererek düzenleme yeteneklerini geliştirme imkanı sağlar.

Yeşil avcısı yetkisinin hedefleri şunlardır:

Bu yetki, bir grup editörün başvuru yığılmalarını azaltmak ve yeni editörleri eğitmek için başlattığı Yeşil Avcıları Projesi'nden esinlenilmiştir. Daha fazla bilgi için bkz. Test: Team Projects: Past Projects: Greenbusters.

Yeşil avcısı ne yapabilir?

Yeşil avcıları aşağıdakileri yapabilir:

Yeşil avcılarının incelenmiş siteleri düzenleme, yeni kategori oluşturma, sıralama önceliğini değiştirme ve incelenmiş listelemeleri etkileyecek herhangi bir özelliğe erişim yetkisi yoktur.

Yeşil avcılığı için nasıl kategori seçebilirim?

Buradaki anafikir, kişilerin çok yüksek seviyelerde düzenleme yapmasını sağlamaktır, çünkü en büyük incelenmemiş kuyrukları buralarda birikmiştir. Yardım Aranıyor bölümü yeşil avcılığı yapılacak kategorileri bulmak için iyi bir yerdir. İncelenmemiş başvuruları olmayan bir kategoriye başvurursanız kabul edilmezsiniz.

Genel olarak, dizin yapısında çok yükseklerde bulunan kategoriler yerine daha derindeki büyük kategorilere başvurun. İncelenmiş listelemelerin sayısını dikkate almayın, çünkü onları düzenleme imkanınız olmayacak. Fakat yeşil sayılarının da başlangıçta insanları korkuttuğunu unutmayın. Nispeten deneyimsiz bir editörseniz, başlangıç için üst seviye ya da ikinci seviye bir kategori istemekten kaçının. Daha düşük kategorilerden başlayın ve adım adım yukarı doğru ilerleyin. Yapabileceğinizden daha fazlasına göz koyduğunuzu düşünürsek, isteğinizi reddedebilir ve daha küçük bir kategoriye başvurmanızı isteyebiliriz.

Örneğin, World: Türkçe: Kültür ve Sanat: Edebiyat: Şiir: Şairler kategorisini düzenliyorsanız World: Türkçe: Kültür ve Sanat: Edebiyat için yeşil avcılığı başvurusu yapmayı düşünebilirsiniz.

Ayrıca, kategoriye yetecek kadar editörü varmış gibi görünen kategorilere başvurmaktan çekinmeyin. Bir editörün kategoride listelenmesi o editörün bütün düzenleme zamanını incelenmemişlere ayırdığı anlamına gelmez. Örneğin, Kültür_ve_Sanat/Müzik incelenmemiş sitelerle dolup taşmaktadır ve bunların çoğu listelenebilir, kaliteli başvurulardır. Bu bölümde listelenmiş birkaç editör olmasına rağmen editörler yeşil avcılarının hizmetlerinden faydalanmaktan memnuniyet duyarlar.

Birden fazla kategoride yeşil avcısı olabilirsiniz.

Avladığım linklere ne oluyor?

Avladığınız linkler mevcut kategori editörleri veya kategoriyi düzenleme yetkisi olan diğer editörler tarafından incelenecek ve "gerçek" listeye eklenecektir. Yeşil Avcıları Projesi'nin aksine, hiç kimse düzenlemeleriniz hakkında geribildirimde bulunmak zorunda değildir. Birisinin düzenlemelerinizi incelemesini istiyorsanız kategori editörüne rica edebilir veya forumdaki "kategori kontrolü" başlığında istekte bulunabilirsiniz.

Bütün yeşil avı düzenlemeleri düzenleme günlüğünüze kaydedilir.

Şimdilik, avlanan yeşiller normal kullanıcılar tarafından görülmez ve haftalık RDF çıktısına dahil edilmezler.

Yeşil avcıları için ek yönergeler var mı?

Yeşil avcıları DMOZ Düzenleme Yönergelerini ve olabilecek bütün diğer kategori yönergelerini izlerler.

Not: Yeşil avcıları incelenmemişlerdeki Düzeltme isteklerini işleme almamalı ve yeşil avcılığı yaptıkları kategoride mevcut olan linkleri yeniden eklememelidir. Sistem şu anda İncelenmemişler ile Yeşil Avları listelemeleri arasında aynı sitelerin bulunmasına izin vermemektedir. Bu nedenle mevcut bir adresi güncellerseniz adresYeşil Avı kuyruğuna taşınacak ve bu nedenle de RDF'ten çıkarılacaktır. Bu iyi bir şey değildir.

Nasıl yeşil avcısı olabilirim?

Yeni Kategori İsteği formunu kullanarak başvurun. "Yeşil Avı" yetki türü seçeneğini seçin. Bu forma editör kumanda sayfanızdaki "Başka bir kategori için editör olmayı iste" bağlantısından da erişebilirsiniz.

Yeşil avcılığından tam kategori editörlüğüne nasıl geçerim?

Yeni bir kategori yetkisi isteği gönderin. Yeşil avcılığında başarılı bir iş çıkarıyorsanız kategori editörlüğüne terfi edebilirsiniz. Buna rağmen, lütfen herhangi bir meta'ya terfi isteğinde bulunmayın. Yeni kategori yetkisi formunu kullanın..