In Partnership with AOL Search

DMOZ

Site Önerme Talimatları

DMOZ internet kaynaklarından oluşan bir web dizinidir. Dizin, konuların genelden özele doğru ilerlediği bir hiyerarşide düzenlenmiştir. DMOZ'un gözetimi, siteleri dizine eklenebilmesi için gönüllü editörler tarafından sağlanır. Editörler bizim uzmanlarımızdır ve tüm gönderiler editörlerin değerlendirmesine tabidir.

Dizinin kalitesine büyük önem veriyoruz. Biz bir arama motoru değiliz ve çok seçici olmaktan gurur duyuyoruz. Tüm siteleri kabul etmiyoruz ve siteniz kabul edilmezse bunu kişisel bir sorun olarak algılamamanızı rica ediyoruz. Amacımız, dizini kullanıcılarımız için olabildiğince kullanışlı kılmaktır. Dizinimiz, var olan tüm sitelerin (veya çoğunun) listelenebileceği bir tanıtım aracı değildir.

DMOZ'un problemsiz bir şekilde çalışmasını sürdürmek ve editörlerin takdir yetkilerine yardımcı olmak için, değerlendirilmek üzere gönderilecek sitelerle ilgili bazı ilkeler belirledik. Bu ilkeleri ihlal eden veya da sağduyumuzla dizine dahil edilmemesi gerektiğine inandığımız önerileri reddedebilir, silebilir veya düzenleyebiliriz. Ayrıca bu ilkeleri ihlal eden bir kişiyle ilişkili olduğunu düşündüğümüz diğer siteleri de reddedebilir, silebilir veya engelleyebiliriz.

Lütfen önermek istediğiniz her site için aşağıdaki adımları takip edin.

Birinci Adım

Sitenin zaten listelenmediğinden emin olmak için onu dizinde aratın.

İkinci Adım

Sitenin başvuru için uygun olup olmadığını belirleyin:

Üçüncü Adım

Siteyi konusuna en uygun kategoriye tek bir kez gönderin:

Not: simgesi olmayan bir kategori site önerisi kabul etmiyordur. Böyle bir durumda lütfen daha doğru bir kategori bulun.

Siteyi Gönderdikten Sonra

Öneriniz bir editör tarafından incelenerek dizine eklenip eklenemeyeceğine karar verilecektir. Başvurduğunuz kategorideki yoğunluğa göre sitenin incelenme süresi önemli ölçüde değişiklik gösterebilir. Lütfen sitenizi dizine sadece bir kez önerin. Aynı veya birbiriyle ilişkili sitelerin çok defa önerilmesi durumunda tüm öneriler reddedilebilir ve/veya silinebilir.

Siteyi Güncellemek

Bir site dizine kabul edilmişse fakat sitenin açıklamasından veya başlığından memnun değilseniz sitenin listelendiği kategoriye giderek o siteyi işaretleyebilirsiniz. Düzeltme istediğinizde kibar ve nazik olun. Tehditkâr ve ağzı bozuk ifadelere hoşgörü gösterilmeyecektir.

Sitenizi DMOZ Verisini Kullanan Portallere ve Arama Motorlarına Eklenmesi

Siteniz dizine kabul edildiğinde, dizin verisini kullanan AOL Search, Google, Yahoo Search, ve diğer iş ortaklarımızın bu veriyi kullanmaya başlama zamanları bir haftadan birkaç aya kadar değişiklik gösterebilir. Biz verilerimizi haftalık olarak yayımlıyoruz ama her iş ortağımızın güncelleme takvimi farklıdır.

Editörün Takdir Yetkisi

DMOZ'u kullanışlı bir kaynak haline getirmek için, dizinin içeriği ve yapısına karar verirken editörlerin geniş takdir yetkilerine dayanmak zorundayız. Bu takdir yetkisi (bunlarla sınırlı olmamakla birlikte) hangi sitelerin listeleneceğini, sitelerin dizinde nereye yerleştirileceğini, bir siteye birden fazla link verilip verilmeyeceğini, alt sayfaların eklenmeye uygun olup olmadığını ve sitenin başlığıyla açıklamasının nasıl olacağını belirler. Ek olarak, bir sitenin dizindeki yerleşimi de herhangi bir zamanda tamamen bizim öyle uygun görmemizle değiştirilebilir veya silinebilir. Bir sitenin hiçbir özelliği onun dizinde listelenmesini garanti edemez. Bir editörün çalışmalarında takdir yetkisini her zaman bütün başvurulara aynı ve eşit şekilde kullanmayabileceğini anlayacağınızı umuyoruz. Seçimlerimizle her zaman hemfikir olmayabilirsiniz ama adil ve makul kararlar alabilmek için elimizden gelenin en iyisini yaptığımızı bilmenizi istiyoruz.

DMOZ ekibi, genel olarak dizin hakkındaki yorum ve geri bildirimlerden memnuniyet duyar. Lütfen düşüncelerinizi ve hizmeti nasıl geliştirebileceğimizi bize bildirmekten çekinmeyin. Teşekkürler!

Şimdi sitenizi önereceğiniz kategoriyi bulmak için www.dmoz.org ana sayfasına gidin.