In Partnership with AOL

DMOZ: Open Directory Project

Typy editorů

CatEditors (Editoři kategorií)

Editoři kategorií jsou ti, kdo mohou editovat konečnou množinu kategorií. Tato skupina editorů tvoří většinu DMOZ komunity. Editoři kategorií editují jen v kategoriích, které jim byly schváleny a přiděleny. Směrnice pokrývají všechno, co Editor kategorie může dělat. Všichni noví editoři DMOZ začínají editovat jednu kategorii. Až získají editorskou zkušenost, mohou jim být schválené a přidělené další kategorie tím, že vyplní Formulář s žádostí o novou kategorii. Odkaz na tento formulář je na editorském Hlavním panelu. Žádosti o nové kategorie jsou zhodnocené Meta editory, Moderátory kategorií a DMOZ zaměstnanci. Ve směrnici pro Žádost o novou kategorii jsou tipy a rady pro žádosti o nové kategorie k editování.

Greenbusters (Editoři Nezařazených - Zelených)

Tato práva dají Editorovi kategorie možnost editovat Nezařazené (Zelené) odkazy v širších oblastech adresáře. Dá to editorům příležitost rozvinout jejich editorské schopnosti tím, že přijmou omezená práva třeba ve velmi velkých kategoriích, ke kterým by normálně nebyly uděleny plná editorská práva kvůli nedostatku zkušenosti.

Cíle Greenbuster práv jsou:

Greenbuster práva jsou výborná možnost pro relativně nového editora, který chce editovat širší rozsah témat a předmětů, ale nemůže mít prozatím práva na editování širší kategorie. Greenbuster práva poskytují způsob, jak rychle demonstrovat vaše schopnosti. Greenbuster editorům mohou být následně povolena plná práva na editování širší kategorie, jestliže ukážou, že mohou dělat dobrou práci při vybírání kvalitních stránek s dobrými popisky. Např., jestliže jste dobře editovali kategorii World: Česky: Sporty: Baseball, mohli byste uvažovat, že požádáte o Greenbuster práva pro Menší_ligy nebo Sporty mateřské kategorie. Nebo alternativně, mohli byste požádat o Greenbuster práva v příbuzné kategorii k Baseballu v jiné části adresáře, např. World: Česky: Internetové obchody: Sporty nebo nějakou jinou zájmovou oblast.

Nevšední název tohoto typu práv vychází z toho, jak se počet Nezařazených odkazů objeví v editorském Hlavním panelu. Počet Nezařazených v dané kategorii je zobrazený zeleně. Editoři se odkazují na Nezařazené odkazy jako na Zelené. Greenbuster práva byla umožněna jako způsob, jak "vyčistit" dlouhodobě Nezařazené odkazy.

Použijte Formulář s žádostí o novou kategorii pro žádost o Greenbuster práva.

Pro více informací o Greenbuster právech se podívejte na Greenbuster směrnice.

Meta Editors (Meta editoři)

Meta práva jsou nejvyšší stupeň udělovaných práv. Meta editoři jsou vůdcové a komunitní manažeři pro celý adresář. Jako skupina je Meta forma vedoucí instituce v DMOZ. Pracují s DMOZ zaměstnanci a společenstvím na daných adresářových směrnicích a formují jejich růst. Zhodnotí nového editora DMOZ a žádosti o nové kategorie existujících editorů. Mohou také obnovit a omezit účty a práva. Odstranění účtů je skupinový proces, který vyžaduje shodu ve hlasování po opatrném a důkladném zvážení editorské aktivity uvnitř DMOZ. Meta editor má stejné výsady jako Editall/Catmv editor a je schopný vykonávat velkou většinu adresářových servisních úloh. Meta práva jsou udělena jedině zkušeným editorům, kteří ukázali nadprůměrnou editaci, vedení a komunikační dovednosti, a také rozumí a podporují DMOZ v dalších účelech a misích.

Pro více informací o Meta právech se podívejte na Meta směrnice.

Editall Editors (Editall editoři)

Editall editor může editovat v každé kategorii bez toho, aby byl jmenován jako editor, včetně Testovací kategorie. Editall editoři nemohou editovat v jiných editorských záložkách. Může také vymazat prázdnou kategorii, dokonce i když tam jsou ještě editoři. Když vytvoří novou podkategorii, může také specifikovat jediného editora jako automaticky přiřazeného do této kategorie.

Editall editoři hrají důležitou roli v DMOZ, protože dohlížejí na kvalitu obsahu a jsou vysoce nestranní a nezávislí. Editall práva jsou udělena zkušeným editorům, kteří dokázali vysokou znalost DMOZ směrnic a dobré editovací dovednosti v různorodých oblastech adresáře. My povzbuzujeme všechny editory, aby usilovali o Editall práva. Čím víc kvalitních editorů, které máme, s přístupem k editování v širokých oblastech adresáře, tím lépe.

Editall/Catmv Editors (Editall/Catmv editoři)

Catmv editoři jsou Editall editoři, kteří mohou okamžitě přejmenovávat a pohybovat se všemi kategoriemi. Mohou udržovat všechny existující editory, editorskou historii, diskuzní fóra, @odkazy a příbuzné kategorie neporušené. Catmv mohou přesměrovat kategorie na pozadí tak, aby uživatel, který se pokouší dostat do staré kategorie, byl přesměrovaný na novou kategorii. Navíc, Catmv editoři mají stejná práva jako Editall editoři.

Zaměření Editall/Catmv editorů je stavět čistý a intuitivní adresář a sledovat, aby ve všech adresářových kategoriích byl kvalitní obsah.

Pro více informací o Editall právech se podívejte na Editall směrnice.

Category Moderators (Moderátoři kategorií)

Moderátoři kategorie mají jedinečný soubor výsad, které spojují aspekty Editall a Meta editorských práv, ale jejich rozsah je omezený na jeden horní limit uzlové kategorie (např. Umění, Počítače, atd.). Moderátoři kategorie mohou dělat všechny funkce Editall/Catmv editorů uvnitř jejich uzlu, také mohou omezeně pracovat jako Meta editoři, což zahrnuje schopnost zhodnocovat a povolovat nové editory nebo Žádosti o nové kategorie. Moderátoři kategorie vedou diskuzní fórum v jejich předmětových kategoriích, pomáhají novým editorům, zpravují editory o reorganizacích a současných událostech a fungují jako experti pro danou kategorii.

Pro více informací o Catmod právech se podívejte na Catmod směrnice.

Category Editalls (Editall editoři kategorií)

Typ editorů, mající Editall práva s rysy Moderátora kategorie a Editall. Kromě standardní editorské možnosti v kategoriích, Editall editoři kategorií mohou pohybovat kategoriemi a @odkazy, hromadně měnit informace o kategoriích, měnit vyhledávací řetězce a editovat všechny kategorie v daném uzlu. Práva Editall editor kategorie jsou udělena pro nejvyšší kategorie (např. Sporty), World/Jazyk (např. World/Česky), a World/Jazyk/Top (např. World/Česky/Společnost).

Zaměření Moderátora kategorie je komunita a uvažování nad jednotlivými aktivitami uvnitř specifického uzlu, zaměření Editall editora je stavět čistý a intuitivní adresář a sledovat, aby ve všech adresářových kategoriích byl kvalitní obsah.