Wnioski o nowe kategorie: porady i wskazówki
- Przegląd
- Wybór kategorii w oparciu o doświadczenie w redagowaniu
- Rachunek sumienia przy składaniu nowych wniosków
- Wskazówki
- Powody odrzucania wniosków
- Odnośniki źródłowe
Przegląd
Uzyskanie uprawnień do redagowania nowej kategorii jest dość łatwe, jeśli wcześniej poświęcisz nieco czasu, aby zapoznać się poradnikiem redaktora ODP. Wśród redaktorów poszukujemy kandydatów, którzy wykazują się dodawaniem jakości do Katalogu. ODP korzysta w dużym stopniu z jak największej liczby dobrych redaktorów z uprawnieniami do redagowania w szerokich i rozmaitych obszarach. Jeżeli wprowadzasz wartościowe strony i dużej ilości, wówczas będą ci systematycznie przyznawane coraz wyższe i szersze uprawnienia redaktorskie. Niniejszy dokument przedstawia porady i wskazówki, które pomogą ci uzyskać dodatkowe uprawnienia redaktorskie. Daje również ogólny przegląd tego jak należy i jak nie należy redagować.
Po złożeniu wniosku o nową kategorię przede wszystkim zostanie oceniona jakość twoich obecnych kategorii oraz historia twojego redagowania. Gdy będziesz przeglądał swoją historię redagowania i statystyki, pamiętaj o tym, że:
- Każdy wniosek rozpatrywany jest indywidualnie. Pamiętaj, że ten dokument nie jest zbiorem reguł i przepisów. To tylko porady.
- Twój wniosek zostanie przejrzany przez metaredaktora lub catmoda, rzadziej przez administratora lub zespół etatowy.
- Bardziej istotna jest jakość twojego redagowania, niż ilość dokonanych wpisów.
- Ilościowe statystyki redagowania mogą mieć różne znaczenie. Liczba edycji jest istotna, ponieważ daje reprezentatywną próbkę potrzebną do jak najdokładniejszego określenia jakości twojej pracy. Redaktorzy mogą zostać przydzieleni do kategorii o wysokich poziomach, mając względnie mała ilością wpisów, a wnioski redaktorów z tysiącami wpisów mogą zostać odrzucone dla najniższych kategorii.
- Statystyki redagowania, o których mowa w tym dokumencie, odnoszą się przede wszystkim do dodawania nowych stron i redagowania wpisanych stron. Bardzo ważna jest jakość nowych wpisów oraz aktualna lista kategorii.
- Statystyki powinny odzwierciedlać
umiejętności twojego redagowania
- Wpisuj wartościowe strony z dobrymi tytułami i opisami. Nie powinieneś faworyzować swoich własnych stron lub stron, z którymi jesteś powiązany.
- Wyszukuj niedziałające odnośniki, usuń spam, powiązania oraz inne rodzaje stron, których nie zamieszczamy w Katalogu.
- Przenoś niewłaściwie wpisane strony do odpowiednich kategorii.
- Poprawiaj wszelkie tytuły i opisy, takie jak błędy pisowni, zwroty reklamowe w opisach, itp. Pamiętaj, opisy stron nie powinny brzmieć jak slogany reklamowe - powinny obiektywnie opisywać treść strony i jej temat.
- Wstrzymaj się ze składaniem kolejnych wniosków przed rozpatrzeniem już złożonych.
- Porządkuj wpisy zgodnie z intuicyjną taksonomią, która nie powtarza innych obszarów Katalogu.
- Twórz przydatne i informacyjne opisy kategorii (jeśli ich brakuje).
Doświadczenie w redagowaniu
Jakim jesteś rodzajem redaktora? Zatwierdzenie twojego wniosku zależy od jakości i zróżnicowania twojego redagowania, jak również od twojego doświadczenia. Ta sekcja podaje kilka dobrych rad dotyczących wyboru kategorii adekwatych do poziomu twojego doświadczenia. Statystyki twojego redagowania nie są czynnikiem decydującym. Są one po to, aby wstępnie oszacować rozmiar próbki potrzebny to jakościowej oceny twoich wpisów.
Redaktorzy początkujący
Redaktor "początkujący" to generalnie ktoś, kto redaguje jedną lub dwie małe kategorie oraz dopiero poznaje Katalog i jego społeczność. Początkującemu redaktorowi opłaca się od samego początku nabierać dobre nawyki w redagowaniu. Oszczędzisz sobie dodatkowej pracy, jeśli od początku będziesz stosował się do następujących rad:
- Przed złożeniem wniosku o redagowanie nowej kategorii powinieneś wykonać przynajmniej 20-30 czynności redakcyjnych oraz wprowadzić przynajmniej kilkanaście nowych stron. Da to minimalną reprezentatywną próbkę, pozwalającą sprawdzić twoją znajomość zasad redagowania.
- Twoje redagowanie powinno obejmować pewną ilość nowych wpisów, tak abyśmy mogli zorientować się jakie są twoje umiejętności w wyborze właściwych stron do twojej kategorii.
- Wiele stron w pierwszej chwili wygląda całkiem nieźle, ale mogą one nie mieć żadnej treści poza stroną główną lub mieć wiele niedziałających odnośników. Koniecznie sprawdzaj inne strony, oprócz tytułowej, zanim dodasz całą witrynę do swojej kategorii.
- Popraw kategorie, które redagujesz. Z opisów usuń błędy literowe oraz zwroty reklamowe.
- Każdy wpis powinien być zgodny z zasadami redagowania Katalogu, obojętnie czy strony zostały wprowadzone przez ciebie, czy też przez kogoś innego.
- Zastanów się czy nie warto złożyć wniosek o kategorie mające tematykę pokrewną do kategorii już przez ciebie redagowanej. Weź pod uwagę możliwość złożenia wniosku o kategorię o poziom wyższą lub leżącą na tym samym poziomie w hierarchii kategorii.
- Wnioski o kategorie składaj pojedynczo. Doprowadź jakość każdej kategorii do najwyższego poziomu zanim zgłosisz się po następną. Jeśli nie jesteś pewny jakości swoich wpisów, poproś o konstruktywną ocenę redaktora z wyższej kategorii lub na forum redaktorów we wątku "Tutaj sprawdzimy Twoją kategorię".
- Jeśli otrzymałeś prawa do kategorii, lecz nie redagowałeś jej, wówczas prawdopodobnie nie otrzymasz uprawnień do redagowania kolejnych kategorii. Jeżeli zdecydowałeś, że nie będziesz redagował kategorii, która została poprzednio przydzielona, zrezygnuj z niej zanim złożysz wniosek o nową.
- Jeśli zgłaszasz się do kategorii mającej już innego redaktora, skontaktuj się z nim zanim wprowadzisz jakiekolwiek zmiany w taksonomii tej kategorii.
- Jeśli twoja kategoria posiada podkategorie, nie musisz składać wniosku o ich redagowanie. Twoje uprawnienia dotyczą również tych podkategorii.
Redaktorzy średniozaawansowani
Redaktor średniozaawansowany uzyskał doświadczenie w redagowaniu dwóch lub trzech kategorii o średniej wielkości. Do tej pory powinieneś poznać podstawy redagowania oraz zasady dodawania wartościowych stron. Wpisy w twoich kategoriach powinny być aktualne i związane z zakresem tematycznym kategorii. Wszystkie tytuły i opisy powinny być zgodne z zasadami redagowania.
Powinieneś wziąć pod uwagę możliwość poszerzenia swoich możliwości redaktorskich poprzez opiekę nad większymi kategoriami, szczególnie tymi, które są położone blisko kategorii głównych, albo też redagowanie kategorii związanych ze sobą tematycznie, leżących w całym Katalogu.
- Rozważ rozwijanie specjalizacji w redagowaniu. Składaj wnioski o redagowanie kategorii w Katalogu, które związane są z twoimi zainteresowaniami (np. jeśli redagujesz w World/Polska/Dom/Zwierzaki/ pomyśl czy nie złożyć wniosku o World/Polska/Zakupy/Zwierzęta/ lub World/Polska/Nauka_i_edukacja/Biologia/Zwierzęta/). Pozwoli ci to na zapoznanie się z niuansami redagowania w innych obszarach Katalogu i da ci lepsze spojrzenie niego jako całość.
- Alternatywnie możesz wziąć odpowiedzialność za jedną z głównych kategorii (np. Sport) lub bardzo dużą kategorię drugiego poziomu. Na tym etapie może być pomocne dalsze składanie wniosków o kategorie leżące wyżej w hierarchii lub inne w zakresie jednej z głównych kategorii (np. jeśli redagujesz w World/Polska/Sport/Sporty_terenowe, pomyśl o innych kategoriach sportowych).
Redaktorzy zaawansowani
Zaawansowany redaktor nabył względnie wysoki poziom doświadczenia w różnych obszarach Katalogu. Zaawansowani redaktorzy mogą mieć doświadczenie w jednej dużej kategorii lub kilku średnich, albo obu tych przypadkach. Pamiętaj, że same statystyki twojego redagowania niekoniecznie zapewnią ci zatwierdzenie wniosku o wyższe uprawnienia. Najważniejszymi czynnikami są jakość redagowania i twoje doświadczenie.
Rozważ złożenie wniosku o większe kategorie w obrębie obszarów twojego redagowania. Jeśli jesteś ograniczony do pojedynczej gałęzi kategorii, pomyśl o złożenie wniosku o kategorię nadrzędną lub większe i bardziej złożone kategorie drugiego poziomu. Jeżeli redagujesz w wielu kategoriach, rozważ zebranie ich razem i wnioskowanie o jedną z największych kategorii. Gdy zostajesz redaktorem większej kategorii, nie ma potrzeby składania wniosków o kolejne uprawnienia, daje ci to wiele uprawnień i znajomość zagadnień dotyczących większych kategorii. Doświadczenie w redagowaniu dużych lub bardzo zróżnicowanych kategorii może pomóc w uzyskaniu uprawnień do redagowania w całym Katalogu.
Niektórzy “zaawansowani redaktorzy” mają kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt tysięcy wpisów, jednak ich wnioski o nowe kategorie zostają odrzucane i nie jest to wcale rzadkie. Nieważne jak bardzo jesteś doświadczony, zostaniesz wzięty pod uwagę jako kandydat na redaktora kategorii najwyższego poziomu, jeśli masz już pewne doświadczenie dziedzinie, w której składasz wniosek. Tak więc, jeśli na przykład masz 3000 wpisów i i jesteś redaktorem kategorii Biznes i Zakupy, niekoniecznie uzyskasz uprawnienia do tego samego poziomu kategorii Regionalne. Natomiast jeśli zgromadziłeś kilka tysięcy wpisów i chcesz w pewnym stopniu odejść w kierunku innych obszarów tematycznych, powinieneś rozważyć złożenie wniosku o uprawnienia “editall”. Możesz mieć również dziesiątki tysięcy wpisów, ale jeśli wykazałeś się niskim poziomem redagowania, złą komunikacją z innymi i niezdolnością do wspólnej pracy oraz nie pokazałeś sumienności w dodawaniu wartościowych stron z dobrymi tytułami i opisami, wówczas prawdopodobnie nie zostaną ci przyznane żadne dodatkowe uprawnienia, zanim się nie poprawisz.
Pamiętaj również o oczyszczaniu swojego pulpitu. Jeśli jesteś przypisany do kategorii, w których już aktywnie nie redagujesz, włączając w to kategorie nadrzędne, zrezygnuj z nich zanim złożysz wniosek o redagowanie innych kategorii.
Zanim złożysz wniosek - rachunek sumienia
Zanim złożysz wniosek o nową kategorię poświęć trochę czasu i upewnij się że kategorię, które redagujesz wyglądają dobrze i są zgodne z zaleceniami zawartymi w poradniku redaktora ODP. Niektóre kategorie mają dodatkowe zasady redagowania. Niektóre obszary Katalogu również posiadają odmienne zasady redagowania, np. Regional, Kids and Teens i Adult.
Może wyglądać na to, że przed tobą jest naprawdę sporo pracy, ale otrzymanie uprawnień do nowej kategorii wcale nie jest trudne, ważne abyś pamiętał żeby:
- redagować uczciwie, obiektywnie i bez nadużyć
- poświęcić wcześniej nieco czasu, aby poznać zasady redagowania i wykazać, że się do nich stosujesz
- kierować się zdrowym rozsądkiem
Najlepszym wskaźnikiem jakości jaką wprowadzasz do Katalogu jest stan twoich kategorii. Poniżej przedstawionych zostało kilka punktów, z którymi powinieneś się zapoznać, zanim złożysz wniosek o przydzielenie ci nowej kategorii.
Jakość odnośników i organizacja
- Wprowadzałeś nieodpowiednie strony do swoich kategorii, takie jak lustra, przekierowania, strony afiliacyjne, czy spam? Czy któreś ze stron tego typu znajdują się w twojej kategorii? Jeśli tak, pozbądź się ich.
- Czy wprowadziłeś strony o tematyce zbyt szerokiej, zbyt wąskiej, lub też bezpośrednio nie związane z zakresem twojej kategorii? Jeśli tak, znajdź dla nich bardziej odpowiednie miejsce.
- Jeśli utworzyłeś podkategorie w celu uporządkowania stron, to czy ich struktura ma sens? Czy nazwy kategorii są właściwe i zawierają w sobie odpowiednie informacje? Czy podkategorie powtarzają się z innymi, które już są gdzieś w Katalogu? Błędy tego rodzaju mogą spowodować odrzucenie twojego wniosku.
- Czy wyróżniłeś swoją stronę? Wyróżnienie przez redaktorów swoich stron lub stron, z którymi są powiązani jest niedozwolone.
Jakość tytułów i opisów stron
- Przejrzałeś zasady redagowania i sprawdziłeś jakość swoich tytułów i opisów? Przejrzyj i popraw całą kategorię, a nie tylko swoje własne wpisy. Jeśli jest to duża i złożona kategoria, przejrzyj te jej części, w których aktywnie redagujesz.
- Czy strony w twoich kategoriach mają niewłaściwe tytuły? (tzn. wszystkie słowa pisane są wielkimi literami, występują wykrzykniki lub wyrażenia w stylu "Witamy" i "Strona domowa".) Jeśli tak, popraw je, nawet jeśli to nie ty je wprowadziłeś.
- Czy strony są dobrze opisane? Każdy opis powinien zawierać obiektywne streszczenie zawartości strony i jej temat, a nie slogany reklamowe, recenzje lub osobiste oceny. Każda strona powinna mieć swój opis.
- Czy opisy są zgodne z podstawowymi zasadami pisowni, gramatyki, wielkości liter i interpunkcji?
- Czy jakieś URLe występują w twojej kategorii więcej niż raz? Zasadniczo każdy URL powinien być wpisany jednokrotnie.
- Czy postępujesz zgodnie z specjalnymi wskazówkami i regułami, które stosują się do kategorii, w których redagujesz? Na przykład czy zachowujesz zgodność ze wzorcem regionalnym lub zasadami obowiązującymi w kategorii World/Polska/Kultura_i_sztuka/Muzyka/Wykonawcy ?
Komunikowanie się i zachowanie
- Czy dostałeś jakieś ostrzeżenia o powtarzającym się niskim poziomie redagowania lub nadużyciach? Nie uzyskasz uprawnień do redagowania nowych kategorii zanim nie wykażesz poprawy.
- Czy żyjesz w zgodzie z innymi redaktorami? Czy twoim współredaktorzy skarżą się na ciebie i proszą o mediację? Czy ignorujesz e-maile do współredaktorów, gdy pytają cię dlaczego dokonałeś zmian w redagowanej kategorii? Czy ignorujesz e-maile od nadrzędnych redaktorów, gdy próbują pośredniczyć w zaistniałej sytuacji? Czy wprowadziłeś do swojej kategorii istotne zmiany bez konsultacji z twoimi współredaktorami? Jeśli tak, wstrzymaj się z wnioskiem, do czasu aż wykażesz, że możesz być częścią "zespołu".
Wskazówki przy składaniu wniosku
Wniosek o nowe uprawnienia całkiem dobrze określa sam siebie. Istnieje jednak kilka pomocnych wskazówek, które mogą zwiększyć twoje szanse na to że zostanie on rozpatrzony pozytywnie.
Wybór kategorii do redagowania
Niektóre obszary katalogu mają niewielu redaktorów i znaczną przestrzeń rozwoju. Zaniedbane zakamarki Katalogu mogą dać ci doskonałą sposobność, aby stać się dobrym redaktorem. Nieważne jak bardzo jesteś doświadczony, najpewniej uzyskasz uprawnienia dla kategorii, które potrzebują pomocy.
Jeśli zgłaszasz się do obszaru Katalogu, w którym masz małe doświadczenie lub wcale go nie masz, zawsze najlepiej zacząć od małej kategorii. Jest to szczególnie istotne, gdy składasz wniosek o redagowanie w:
- nowym języku;
- drzewie niezwiązanym z twoim dotychczasowym doświadczeniem;
- części Katalogu ze szczególnymi zasadami redagowania;
- części Katalogu z nietypowymi problemami zgłaszania stron;
- części Katalogu ze szczególnie skomplikowana taksonomią.
Powód
Podaj krótki powód, dla którego chcesz redagować wybraną kategorię. Nie musisz wypisywać czegoś szczególnie mądrego lub głębokiego. Po prostu przedstaw swoje zainteresowania. Jeśli są jakieś szczególne okoliczności, również o nich napisz. Na przykład, niektórzy redaktorzy włączają się w czyszczenie lub organizację jakiejś kategorii. Jeśli składasz wniosek w odpowiedzi na wątek 'potrzebna pomoc', zaznacz że to jest powodem. Jeśli inny redaktor zasugerował ci ubieganie się o kategorię, napisz który. Jeśli składasz wniosek, aby doprowadzić do porządku źle redagowaną, zaznacz to w swoim wniosku. We wniosku zawrzyj konkretne przykłady problemów, które zamierzasz rozwiązań.
Powiązania
Podaj wszelkie powiązania, które masz ze jakąkolwiek stroną, która może znaleźć się w tej kategorii lub w jednej z jej podkategorii. Przez powiązanie rozumiemy stronę, która należy do ciebie, twojego pracodawcy, klienta itp. Ważne abyś był uczciwy. To że masz jakieś powiązania nie oznacza, że twój wniosek zostanie odrzucony. Zostanie odrzucony tylko wówczas, gdy będziesz je faworyzował, a ty sam zostaniesz usunięty, jeśli będziesz oszukiwał na temat swoich powiązań i faworyzował ich wpisy.
Przedstaw przykładowe URLe
Częścią wniosku jest przedstawienie zaproponowanych URLi z przykładowymi tytułami i opisami. Przedstaw wszystkie wymagane informacje bez względu jak bardzo jesteś doświadczony lub kompetentny. Zaprezentowanie URLi pozwala nam na:
- ocenę twojej znajomości zakresu kategorii;
- przegląd twojej znajomości reguł, które mogą odnosić się do nowej kategorii;
- spojrzenie na twoją wiedzę na temat ogólnych zasad redagowania.
Najczęstsze powody odrzucenia wniosków
Poniżej wypisane są najczęstsze powody, dla których odrzucane są wnioski o redagowanie nowych kategorii. Czynniki te są przedstawione w kolejności swojego znaczenia.
- Wprowadzasz strony, których nie dodajemy do Katalogu lub strony o bardzo niskiej jakości.
- Usuwasz dobre i użyteczne strony bez uzasadnionego powodu.
- Wprowadzasz strony, które nie są bezpośrednio związane lub leżą poza zakresem tematycznym kategorii.
- Wprowadzasz do podkategorii strony, które zostały już zindeksowane w kategorii macierzystej.
- Tworzysz kategorie powtarzające się z już istniejącymi w innej część Katalogu.
- Twoje wpisy często zawierają błędy ortograficzne, gramatyczne, stylistyczne
lub typograficzne.
- Twoje tytuły i opisy nie są spójne z katalogiem i wskazówkami dotyczącymi szczególnych kategorii.
- Ostatnio twój wniosek o tą samą kategorię został odrzucony i nie ma wyraźnej poprawy od tamtego czasu.
- Nie potrafisz zgodnie pracować z innymi redaktorami, szczególnie w kwestiach zarządzania kategorią (np. wprowadziłeś znaczne zmiany organizacyjne nie sygnalizując tego wcześniej).
Twój wniosek zostanie odrzucony, a ty narazisz się na ograniczenie lub odebranie praw redaktorskich, jeśli:
- Redagujesz dla własnych korzyści (np. wyróżniłeś swoją stronę, manipulujesz opisami poprzez usuwanie słów kluczowych u konkurencji lub stosujesz nadmiar słów kluczowych przy swojej stronie lub stronie, z którą jesteś powiązany, aby poprawić wyniki wyszukiwania, albo usuwasz dobre, ważne i działające URLe, które należą do konkurencji).
- "Redagujesz" jedynie poprzez bezmyślne klikanie: dodajesz odnośniki z użyciem informacji w metaznacznikach lub pokazujesz, że nie zamierzasz zawracać sobie głowy przeglądaniem stron, które dodajesz.
- Tworzysz niepotrzebne kategorie, aby wyróżnić swoją stronę lub czynisz to dla własnych korzyści.
- Powielasz inną część katalogu, ponieważ nie masz w niej praw do redagowania.
- Wprowadzasz niepolskojęzyczne strony w kategoriach języka polskiego, zamiast przesuwać je do innych odpowiednich kategorii.
- Wprowadzasz strony polskojęzyczne poza drzewem World/Polska/ lub dodajesz strony do kategorii w drzewie World/ z opisami w języku angielskim.
- Wprowadzasz strony dla przeznaczony tylko dorosłych poza gałęzią Adult (Poradnik redaktora w kategoriach Adult określa co powinno się znaleźć w gałęzi Adult).
- Usuwasz niezbędne/odpowiednie @odnośniki lub odnośniki do kategorii pokrewnych z kategorii, w których redagujesz, bez zgody innych zainteresowanych redaktorów.
- "Kolekcjonujesz" kategorie - tzn. masz wiele podkategorii na swoim pulpicie, nawet pomimo redagowania przez ciebie kategorii macierzystej, albo też trzymasz kategorie, w których już nie redagujesz.
Co robić jeśli twój wniosek został odrzucony?
- Przejrzyj powyższą listę oraz najczęstsze powody odrzucania wniosków. Spójrz jeszcze raz na swoją kategorię.
- Za każdym razem wraz z informacją o odrzuceniu twojego wniosku otrzymujesz informację o powodach takiej decyzji. Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji, skontaktuj się z metaredaktorem lub catmodem, który rozpatrywał twój wniosek. Gdy przejrzysz swoją kronikę wniosków (np. po wpisaniu /editors/logs.cgi?editor=username&detail=2 - zastępując username swoim identyfikatorem redaktora; jest do niego odnośnik na stronie twojego profilu, możesz też wpisać swój identyfikator: i ), znajdziesz redaktora, który przyjął/odrzucił twój wniosek.
- Jeśli nie otrzymujesz odpowiedzi od osoby, która rozpatrywała twój wniosek, zadaj pytanie na forum metaredaktorów we wątku "I got rejected. Why?".