In Partnership with AOL Search

DMOZ

קריטריונים לבחירת אתרים

להלן מופיעים הקווים המנחים שקשורים באופן ישיר לרישום אתרים מסוגים מסוימים. קווים מנחים אלה יעזרו להבטיח כי החומר המתווסף למדריך הפתוח יתאים למטרות המדריך.

אתרים שיש לכלול

למדריך מטרה כפולה: ליצור את מדריך האתרים המקיף והשלם ביותר באינטרנט, ובמקביל ליצור משאב איכותי ועשיר בתוכן שיהיה שימושי וחיוני לקהל הרחב. בקצרה, על העורכים לבחור אתרים איכותיים רבים.

חישבו על ערכו היחסי של משאב ברשת בהשוואה למקורות מידע אחרים בנושא הספציפי שלכם. ערך יחסי מתייחס לא רק לאיכות האתר אלא גם ליכולתו לתרום מידע חשוב וייחודי בנושא.

ככלל, על עורכי המדריך להוסיף אתרים המציעים:

על עורכים להתחשב בקריטריונים הבאים עבור כל אתר:

האם המידע\התוכן באתר זהים לאלה שבאתרים אחרים?
על האתר אסור לשקף תוכן הזמין באתרים אחרים.
האם המדריך כולל אתרים מהסוג שברצונכם להוסיף?
האם בניית האתר הושלמה?

באתר צריכים להיות קישורים פעילים ודפי משנה עשירים בתוכן. קישורים באתר לא אמורים להוביל לדפים עם שגיאת 404 או דפי משנה ריקים מתוכן. אם אתר אינטרנט נמצא עדיין תחת בניה - הוא אינו מועמד מתאים למדריך הפתוח.

לעתים באתר ייתכנו קישורים שבורים, עיצוב לקוי או בעיות " איכות" נוספות, אך עם זאת, האתר יציג מידע שקשה ואף בלתי אפשרי למצוא במקומות אחרים ברשת. שיקלו את הוספתם של אתרים אלה למדריך. אפילו אם יש בו פגמים, במידה והתוכן בו נדיר ויחודי, ניתן בכל זאת להחשיב את האתר כשימושי ביותר.

האם האתר עדכני?
אתר המספק מידע תלוי-זמן - צריך להיות מעודכן. אם הוא לא מעודכן, יש לקבוע את ערכו של האתר מבחינה תיעודית או מחקרית. במקרים נדירים, באתר שכבר אינו מעודכן באופן שוטף יכולים להופיע מאמרים, קישורים ומשאבים אחרים בעלי ערך. למשל, עלון מידע בנושא עתיקות שלא עודכן כבר שנתיים יכול עדיין להכיל מאמרים חשובים ומידע על רכישת עתיקות וקביעת ערכן. בכל אופן, אתר המתיימר לספק חדשות על בסיס יומי, ולא עודכן כבר כמה חודשים או אף שנים, יכול להיות שלא יהיה לו ערך משמעותי.
האם האתר זמין והאם הוא נטען בשלמותו?
האתר צריך להיטען בפרק זמן הגיוני ולהיות זמין לגולשים באופן עקבי. בעיות עיצוב בלבד לרוב אינן סיבה הולמת לא לכלול במדריך אתר עשיר בתוכן. המקרה היחיד בו יתכן ועיצוב יהווה גורם חשוב הוא כאשר עיצוב לקוי הופך את האתר לבלתי-קריא.

זיכרו, אין אתר שמובטח לו להופיע במדריך באופן אוטומטי, ואנו תלוים בכך שהעורכים יפעילו שיקול דעת נכון. בקיצור, אנו מבקשים מעורכים לשמור על יושר בעריכה, לא לשכוח את המטרות הכלליות והיעדים של המדריך ולהיעזר תמיד בשכל הישר.

אתרים שבדרך כלל אין לכלול

מאחר והמדריך משתדל להיות מקיף ולכלול הכל, לעתים קל יותר להגדיר את האתרים שאיננו רוצים לכלול מאשר את האתרים שאנו כן כוללים. חלק זה מסביר על סוגי האתרים שהמדריך אינו כולל.

תכניות שיווק affiliate

מהו שיווק affiliate ?

אלה הן תכניות חלוקת רווחים בין פרסומאים\סוחרים ברשת ומפרסמים\אנשי מכירות ברשת, בהן התגמול מתבסס על רמת הביצועים, הנמדדת לרוב לפי מספר מכירות של מוצרים ושירותים, קליקים, רישומים או לפי דגם אחר שמשלב רכיבים אלה. ישנם ארבעה סוגים של אתרי affiliate: קישורי affiliate, אתרים המורכבים בעיקר מקישורי affiliate, אתרי מפיצים של affiliate (מוכרים גם בשם Fraternal Mirrors) ואתרי שיווק רב שכבתי (MLM) של נציגים עצמאיים.

מדוע המדריך לא כולל אתרים אלה?

הבעיה שלנו היא לא עם דגם עסקי זה או אחר אלא עם אתרי המראה והתוכן המשוכפל שאתרי affiliate יוצרים. למשל, נניח שיש חברה שמציעה מוצרים ושירותים לאחסון מידע. לחברה יש שותפים בלעדיים שמספקים חזית למכירה חוזרת של אותם מוצרים ושירותים. בעוד שהאתרים שמוכרים מחדש את אותם שירותים יכולים להיות מעוצבים או כתובים בצורה שונה מהאתר המקורי - התוכן והמטרה של כל האתרים זהים לחלוטין. אנו רוצים למנוע הוספה של אתרים מרובים עם אותו תוכן למדריך, מאחר ואינה מביאה תועלת או ייחודית.

קווים מנחים להוספת אתרי affiliate ספציפיים

קישורי affiliate
זוהי מערת יחסים שותפית המבוססת על לחיצות. קישוריaffiliate הם קישורים לאתר מסחרי שבדרך כלל, אבל לא תמיד, כוללים זיהוי של האתר המפנה בתוך הכתובת עצמה, לדוגמה AffiliateID=19555& ProductID=508. אותו אדם שהזיהוי שלו מופיע בקישור מקבל עמלה עבור כל קניה של גולש שנכנס לאתר דרך קישור זה. לעולם אין להוסיף למדריך קישורי affiliate.
אתרים המורכבים בעיקר מקישורי affiliate

אתרים המורכבים בעיקר מקישורי affiliate או שמטרתם היחידה היא להפנות תעבורת גולשים לאתר אחר למטרת מכירות בעמלה - לא מספקים תוכן יחודי ואינם מתאימים להיכלל במדריך. למרות זאת, אתרים המכילים קישורי affiliate בנוסף לתכנים אחרים, ניתן לקבל למדריך (למשל אתר מעריצים של זמר, שיש בו ראיונות ותצלומים, ובבנוסף אליהם באנרים עם פרסומות וקישורים לקניית דיסקים של הזמר).

עיקרון מנחה כללי: הסתכלו בתוכן האתר כשאתם מתעלמים מכל קישורי ה- affiliate. אם המידע הנותר הוא תוכן מקורי ויקר-ערך שתורם דבר מה יחודי לנושא של הקטגוריה - האתר יכול להיות מועמד טוב להיכלל במדריך. אם תוכן הנותר הוא דל, מינימלי, או מועתק מאתר אחר, אתר זה אינו מועמד טוב להיכלל במדריך.

אתרי מפיצים של affiliate (מוכרים גם בשם Fraternal Mirrors)
Fraternal Mirrors - מספר אתרים בעלי אותו תוכן בסיסי, ובדרך כלל שונים זה מזה בעיצובם. קשה יחסית לזהות Fraternal Mirrors בגלל שהאתרים עוצבו ונכתבו על מנת להיראות שונים זה מזה, ורק בחינה מדוקדקת תחשוף שהם מציעים בדיוק את אותו שרות או מוצר כמו חברה אחרת. לרוב אתרים אלה נבנים על ידי סוחרים בתור אתרי affiliate, אתרי מפיצים או לצורך העברת הלקוחות לאתר אחר. למשל, אתרים שמוכרים מוצרים או שירותים שמספקות חברות אחרות ומקבלים עמלה קטנה על כל מכירה הם אתרי מראה affiliate. באופן כללי, אנחנו לא נכלול במדריך אתרי affiliate אלא אם יש להם תוכן משל עצמם באיכות גבוהה שמשתמשי הקצה יראו כשימושי ביותר.
שיווק רב-שכבתי (MLM) ושיטות פירמידה

שיווק רב-שכבתי (MLM) הוא מערכת שיווק בה התשלום לאנשים נובע משני מקורות: ממכירת טובין ושירותים לצרכנים, וממכירותיהם של אנשי מכירות נוספים שגויסו לתכנית.

ניתן להוסיף למדריך את האתר הראשי של החברה, אך אין להוסיף אתרים של הנציגים העצמאים ושל המפיצים. למשל, רק האתר הראשי של מטבולייף יופיע בקטגוריה עסקים: הזדמנויות: קשרי MLM.. אתרים של נציגי מטבולייף לא יופיעו בשום מקום במדריך. יתכן ותיתקלו בדף אישי שכולל מידע על פעילותו של יוצר הדף בתכנית פירמידה. אם אין לאתר נטיה מגמתית להפיץ מוצרים של תכנית פירמידה כלשהי, הוא יכול להיות מועמד טוב להיכלל במדריך.

אם גיליתם אתר של נציג עצמאי שכבר רשום במדריך או שמצאתם אותו ברשימת הממתינים של הקטגוריה שלכם, שילחו אותו לקטגוריה המתאימה בתוך: בדיקה: אתרי affiliate: קשרי MLM (לדוגמה, אתרים של נציגי מטבולייף יישלחו ל- בדיקה: אתרי affiliate: קשרי MLM: מ: מטבולייף: נציגים עצמאים).

אתרי פירמידות, מכתבי שרשרת ומשחקים על כסף לא יופיעו במדריך מפני שהם עלולים להפר את חוקי ההגרלות בדואר של ארה" ב (18 U.S.C. § 1302). ההתאחדות העולמים של עמותות לממכר ישיר מגדירה תכנית פירמידה כך: " תכנית שבה כל מגויס חדש משלם (עמלת הצטרפות) עבור האפשרות לקבל תגמול עתידי (בכסף או הטבות) שמקורו בעיקר מצרוף משתתפים חדשים לתכנית על יד אותו מגויס (ו\או האנשים שהוא גייס) ולא ממכירת מוצרים לצרכן." אנא פנו לאתר ההתאחדות לפרטים נוספים.

אתרי מראה זהים

אתרי מראה זהים הם אתרים עם אותו תוכן שניתן להגיע אליהם משתי כתובות שונות. למשל, http://ch.dmoz.org/ הוא אתר מראה של /. האתר הראשי / ייכלל במדריך, ולא נכלול אף אחד מאתרי המראה שלו.

לעתים אתרי מראה זהים נוצרים על מנת להקל על העומס באתר הראשי. נסו לקבוע איזה מהאתרים הוא המקורי והוסיפו אותו, אם הוא עדיין לא רשום במדריך. לאחר מכן הסירו את אתרי המראה שנותרו.

קביעת האתר המקורי לא תמיד ברורה מאליה. לעתים הכתובת מופיעה באתר עצמו, לעתים ניתן להבינה מכתובת האתר המפנה. במקרים מסוימים האתר המקורי מפנה אוטומטית לאתר מראה (וזאת על מנת למנוע עומס בשרת, כפי שהזכרנו קודם).

הגרסה המקורית של מאגר הנתונים Eyesore נמצאת בכתובת http://quimby.gnus.org/eyesore.html ודף האינדקס מקשר לאתרי המראה http://www.evo.org/eyesore.html, http://www.maths.monash.edu.au/people/rjh/music/eyesore/eyesore.html, ו- http://www.dns.net/eyesore/.
אנא עיינו בזיהוי אתרי מראה, אתרי affiliate ואתרים דומים -- זוהי 'קריאת חובה' עבור כל עורך, בייחוד אלה שעורכים קטגוריות המכילות בעיקר אתרים מסחריים. מאמר זה מספק טיפים חשובים לזיהוי אתרי מראה ואתרי affiliate ולטיפול בהם.

הפניית כתובות ואתרים מוסווים

A כתובת מופנית מצביעה על דף שיפנה את הדפדפן שלכם לכתובת שונה לחלוטין. הפניה אוטומטית תפנה את הדפדפן לדף אחר מייד כשתלחצו על הקישור או כשתקלידו את את הכתובת בשורת הכתובת בדפדפן. לעתים תיתקלו ב דף הפניה. לפעמים יוצרים דפי הפניה כשמזיזים אתר לכתובת חדשה. לעולם אל תוסיפו למדריך הפניות אוטומטיות או קישורים לדפי הפניה.

כאשר נעשית הסווית כתובת דף היעד יוצג במסגרת בגודל מסך שלם, כך שהכתובת המופנית נשמרת בשורת הכתובת של הדפדפן והכתובת האמיתית של הדף המוצג אינה נראית לעין. כתובות מוסוות לעתים נקראות " כתובות ראווה" . כמה מכתובות הראווה המוכרות ביותר הן: come.to, welcome.to, go.to, surf.to, listen.to, fly.to, move.to, jump.to, run.to ו-talk.to.

גילשו אל- http://www.welcome.to/Boomers_from_Mars . ליחצו קליק ימני במסגרת ופיתחו אותה בחלון חדש. תוצג כתובת שונה. הכתובת האמיתית שהינה מוסווית היא http://www.geocities.com/boomers_from_mars.

יש להתייחס בזהירות לאתרים מוסווים כמו" *.to" ו-" *.at" . אל תוסיפו את הכתובת המסווה למדריך, אלא את הכתובת האמיתית.

למציאת מידע נוסף על כתובות מוסוות, בקרו בשרשור בנושא זה בפורום (לעורכים בלבד) המסביר למה לא טוב להסוות כתובות.

אתרים לא חוקיים

אתרים עם תוכן לא חוקי לא יופיעו במדריך, בייחוד אלה המכוונים להחזקה והפצה של חומר לא חוקי ומתמקדים בנושא זה. בין הדוגמאות לתוכן שאינו חוקי ברוב אזורי השיפוט נמצאים: פורנוגרפיה בהשתתפות ילדים, חומרים שפוגעים בזכויות יוצרים, תכנים שמשדלים לפעילות לא חוקית (למשל, אלימות ומעשי הונאה), תכנים שמקדמים או מעודדים פעילות לא חוקית בנסיבות מסוימות, חומר שהינו הוצאת דיבה. מידע עובדתי והנחיות ביצוע לרוב אינם נחשבים כמעודדים לפעילות לא חוקית, אלא אם כוונת המידע היא להקל על ביצועו המיידי של פשע בסיטואציה ספציפית.

ייתכן שאתר נגד הפלות המחזיק רשימה של רופאים שמבצעים את ההפלות הוא תקין, אך לא נוסיף למדריך אתר נגד הפלות המציג שמות וכתובות של רופאים אלה בהקשר מצטבר של איום משתמע נגדם (למשל, אתר המציג את המסלול בו הרופאים נוסעים לעבודה, את לוח הזמנים שלהם, מספרי טלפון בבית, שמות ילדים ובני זוג).

יתכן ומדינות אחדות מחוץ לארה"ב ירצו להפעיל סמכות שיפוטית על האתרים הזמינים לגולשים המתגוררים בתחומיהן. יתכן שטענות אלה לסמכות שיפוטית יכללו אתרים מהסוג שהמדריך הפתוח משתייך אליו - אתרים שרק מחזיקים רשימה ותיאור של אתרים אחרים. לפיכך, על העורכים לציית לחוקים שבתחום השיפוט בו הם נמצאים המתייחסים לפעילות של אחזקת רשימות אתרים מסוגים שונים. במידה ואחזקת רשימת אתרים מסוג מסוים נחשבת לפעילות שאינה חוקית בתחום השיפוט בו אתם מתגוררים - אל תוסיפו את האתר למדריך, והשאירו את בדיקת האתר לעורך אחר.

בהתאם לקווים מנחים אלה, אסור לעורכים להשתמש בתוך שמות של תת-קטגוריות במונחים שמרמזים על כך שהקטגוריה מכילה קישורים לתוכן שאינו חוקי (למשל, " מוזיקה פירטית" ) או לתוכן שמעודד פעילות לא חוקית. באותו אופן, אסור שתיאורים במדריך ירמזו שהאתר במדריך יסייע למשתמש לבצע פעולות שאינן חוקיות או להשיג תוכן שאינו חוקי (למשל תוכנות ומוזיקה פירטיות), מפני שתיאורים מסוג זה עלולים לרמז ללא יסוד על כוונתם של עורך אחד או של המדריך כולו לקדם ביצוע פעולות לא חוקיות או הפצת חומר לא חוקי.

לעתים קרובות קשה לקבוע את רמת אי-החוקיות הפוטנציאלית הטמונה באתרים ונדרשת בחינה של כל מקרה לגופו, ביחוד במקרים של אי כיבוד זכויות יוצרים וסימנים מסחריים. עם זאת, אנחנו לא מצפים מהעורכים להיות משפטנים מומחים או לנסות להפוך למשטרת האינטרנט. על העורכים להיוועץ בצוות המדריך בכל העניינים שקשורים לחוקיות. צוות המדריך שומר לעצמו את הזכות למחוק או לשנות רישום אתרים לפי שיקול דעתו הבלעדי.

דפים הכוללים תוצאות חיפוש

על הקישורים במדריך להביא את המשתמש לדף אינטרנט ספציפי. לא נהוג ליצור רשימת תוצאות חיפוש ולהוסיף את הרשימה למדריך בתור אתר. אסור שערכים במדריך יורכבו מרשימות תוצאות חיפוש ממדריכים אחרים ברשת, dmoz.org או מנועי חיפוש כלליים. במקרים נדירים ייתכן שערך במדריך יורכב מתוצאות חיפוש ממקור תוכן המתמחה בתחום כלשהו, אך אנו לא מעודדים תופעה זו. בשום פנים ואופן אין לרשום בתור אתר תוצאות חיפוש מהמדריך עצמו.

רשימות מוצרים

יש להימנע מרישומם למדריך של אתרים המוקדשים למכירתו או הפצתו של מוצר אחד בלבד, בין אם אלו אתרי affiliate או בין אם האתר הוא רק מפיץ עבור יצרן שכבר מופיע במדריך. מטרת המדריך אינה לשכפל רשומות של קטלוגים לקניה באינטרנט. למרות זאת, באופן כללי ניתן לקבל למדריך אתרים המוקדשים למוצר אחד ומציעים מידע מהותי, טיפים, עצות ומידע על השימוש עבור הצרכן.

הערות כאתרים רשומים

בערך של אתר במדריך אין לכלול הערות או הודעות המיועדות לעורכים או מגישי בקשות רישום - בין אם הן רשמיות או אישיות. למרות הכוונה הטובה, כאשר ההערות מגיעות למאגר הנתונים של המדריך בו משתמשות הרבה חברות חיפוש שונות - ההערות מאבדות את ערכן למשתמשים ורק מבלבלות אותם.

הודעת קטגוריה - אנא אל תגישו אתרים לקטגוריה זו.