In Partnership with AOL Search

DMOZ

Kryteria wyboru stron

Poniższe wskazówki dotyczą bezpośrednio dodawania poszczególnych rodzajów stron. Przestrzegając ich, jesteśmy pewni, że materiał dodawany do ODP spełnia cele, jakie stawia sobie Katalog.

Strony, które dodajemy

Cel ODP jest podwójny: stworzyć najpełniejszy światowy katalog internetowy, a jednocześnie wysokiej jakości i bogate w treść źródło danych, uznawane przez odbiorców za użyteczne, a wręcz niezastąpione źródło informacji. Krótko mówiąc, redaktorzy powinni wybierać dużo stron, a jednocześnie muszą to być strony wysokiej użyteczności.

Wybierając stronę, porównaj jej użyteczność z innymi dostępnymi źródłami danych na ten sam temat. Użyteczność ta to nie tylko jakość wykonania samej strony, ale także wartościowość i niepowtarzalność informacji na niej zawartych.

W zasadzie redaktorzy ODP powinni wpisywać strony zawierające:

Oceniając strony, redaktorzy powinni zadać sobie następujące pytania:

Czy treść zawarta na stronie jest identyczna z dostępnymi na innych stronach?
Strona nie powinna powielać treści dostępnych gdzie indziej.
Czy ODP dopuszcza publikowanie tego typu strony?
Strona nie powinna znajdować się w wykazie stron, których ODP raczej nie publikuje.
Czy strona jest kompletna?
Strona powinna mieć działające odsyłacze i bogate w treść podstrony. Klikanie na odsyłaczach nie powinno powodować wywołania stron z kodem 404 (nie znaleziono) lub pustych podstron. Jeżeli strona jest wciąż w budowie, nie jest ona dobrym kandydatem do Otwartego Katalogu. Czasami strona może mieć nie działające odnośniki, słaby wygląd lub inne mankamenty "jakościowe", ale zawierać informacje trudne (lub niemożliwe) do znalezienia gdziekolwiek indziej w Sieci. Wówczas należy rozważyć dodanie takiej strony do ODP. Nawet z pewnymi niedociągnięciami - jeżeli treść jest oryginalna i wyjątkowa - strona może okazać się bardzo użyteczna.
Czy strona jest aktualna?
Strona, która w założeniu prezentuje aktualne informacje, powinna być uaktualniana. Jeżeli nie jest aktualna, należy ocenić jej wartość archiwalną lub poznawczą. W rzadkich przypadkach strona, która już nie jest aktualna, może wciąż zawierać wartościowe artykuły, odsyłacze i inne zasoby. Na przykład strona z nowościami z rynku antyków, która nie była uaktualniana przez ostatnie 2 lata, może wciąż zawierać cenne artykuły i informacje na temat handlu antykami i ich wyceny. Jednakże strona, która w założeniu relacjonuje wydarzenia dnia, nie uaktualniona od miesięcy lub lat, może nie mieć już żadnej istotnej wartości.
Czy strona jest osiągalna i czy ładuje się całkowicie?
Strona powinna ładować się w rozsądnym czasie i być stale osiągalna. Wygląd strony jako taki jest rzadko powodem odmowy jej umieszczenia, gdy posiada ona bogatą treść informacyjną. Może się tak dziać jedynie w przypadku, gdy wygląd powoduje, że treść staje się nieczytelna.

Pamiętaj, żadna strona nie ma zagwarantowanego miejsca w Otwartym Katalogu - w tej mierze polegamy na uznaniu redaktorów przy dokonywaniu wpisów. W skrócie, oczekujemy od redaktorów zdrowego rozsądku i rzetelnej oceny każdej wpisywanej strony, ze świadomością dalekosiężnych celów i misji ODP.

Strony, których zwykle nie dodajemy

Jako że ODP jest z założenia wszechstronne i publikuje bardzo wiele rodzajów stron, łatwiej czasem mówić o stronach, których nie umieszczamy, niż o tych, które umieszczamy. W poniższym rozdziale prezentujemy rodzaje stron, których nie wpisujemy do Katalogu.

Afiliacyjne systemy marketingowe

Czym jest "Marketing afiliacyjny"?

Jest to podział zysków pomiędzy reklamodawcami/sprzedawcami internetowymi a wydawcami/handlowcami, w którym wynagrodzenie oparte jest na wskaźnikach wydajności; zwykle przybiera formę sprzedaży produktów i usług, kliknięć, rejestracji, czy też inną formę mieszaną. Są cztery podstawowe typy stron afiliacyjnych: odsyłacze ze wskazaniem afiliacji, strony składające się głównie z odsyłaczy ze wskazaniem afiliacji, afiliowane strony sprzedawców (ang. Fraternal Mirrors), i strony przedstawicieli marketingu wieloszczeblowego (MLM).

Dlaczego ODP nie publikuje takich stron?

Nie chodzi o to, że nie podoba nam się ten rodzaj biznesu. Chodzi raczej o powtarzającą się treść. Wyobraźmy sobie na przykład, że mamy firmę oferującą usługi i produkty do przechowywania danych. Firma ta ma autoryzowanych przedstawicieli, którzy sprzedają jej usługi i produkty. O ile strony www tych przedstawicieli mogą być zaprojektowane i zrealizowane zupełnie inaczej, o tyle ich treść (owe produkty i usługi) i cel są dokładnie takie same. Dodawanie stron z tą samą treścią lub prowadzących do tego samego miejsca nie jest wartościowe ani użyteczne.

Wskazówki odnośnie poszczególnych typów stron afiliacyjnych

Odsyłacze ze wskazaniem afiliacji
Jest to system afiliacyjny oparty na klikaniu w odsyłacze. Odsyłacze z afiliacją do sieci handlowej zwykle, ale nie zawsze, zawierają w adresie URL identyfikator partnera, np. w formie PartnerID=19555&ProduktID=508. Partner wskazany w odsyłaczu zwykle dostaje prowizję za klientów, którzy złożą zamówienie dzięki tak oznaczonemu odsyłaczowi. Odsyłacze ze wskazaniem afiliacji nie powinny być nigdy dodawane do Katalogu.
Strony składające się głównie z odsyłaczy ze wskazaniem afiliacji

Strony składające się głównie z odsyłaczy ze wskazaniem afiliacji albo takie, których głównym celem jest przeniesienie ruchu na inną stronę w nadziei uzyskania prowizji od zakupu, nie wnoszą niepowtarzalnych treści i nie powinny znaleźć się w Katalogu. Jednakże strona, na której odsyłacze afiliowane są jedynie uzupełnieniem oryginalnej, wartościowej treści, może być przydatna dla katalogu (na przykład strona miłośnika piosenkarki, zawierająca obok wywiadu z nią i jej zdjęć odsyłacz do sklepu z jej płytami).

Generalna reguła: Spójrz na zawartość strony, nie biorąc pod uwagę odsyłaczy afiliowanych. Jeżeli treść jest oryginalna i wartościowa (a wobec tego strona może wnieść coś nowego do tematu kategorii), strona może być dobrym kandydatem do ODP. Jeżeli treść jest uboga, minimalna lub skopiowana z innej strony, strona nie jest dobrym kandydatem do ODP.

Afiliowane strony sprzedawców (ang. Fraternal Mirrors)
Strony Fraternal Mirrors mają tę samą treść, ale inny wygląd. Są one trudniejsze do wyśledzenia, gdyż są tak zaprojektowane, aby wyglądały inaczej, ale dokładne sprawdzenie pokaże, że oferują dokładnie te same produkty czy usługi, co inna stowarzyszona firma. [[The are usually set up by merchants as affiliate, reseller, or lead generator sites.]] Na przykład strony sprzedające produkty lub usługi innej firmy i zarabiające na tym pewną prowizję są stronami afiliowanymi. W zasadzie nie publikujemy w ODP tego rodzaju stron, chyba że zawierają one własną, wartościową treść, która będzie dla użytkownika końcowego naprawdę użyteczna.
Wieloszczeblowy marketing i piramidy (MLM)

W systemach wielopoziomowego marketingu (angielski skrót MLM) handlowcy zarabiają na marży uzyskanej przy sprzedaży dóbr i usług oraz dzięki prowizji od sprzedaży dokonanych przez ludzi, których wprowadzili oni do systemu.

Witryna systemu jako takiego może zostać umieszczona w ODP, jednakże nie powinny się w nim znaleźć strony niezależnych przedstawicieli lub dystrybutorów. Na przykład w kategorii Business: Opportunities: Networking-MLM powinna się znaleźć tylko główna strona Metabolife. Strony przedstawicieli handlowych Metabolife nie powinny być umieszczone nigdzie w Katalogu. Możesz natknąć się na stronę prywatną, która zawiera informacje o czyimś udziale w programie MLM. Jeżeli intencją strony nie jest sprzedaż produktów programu MLM, to strona może być dobrym kandydatem do publikacji.

Jeżeli znajdziesz stronę przedstawiciela w Katalogu lub w Twojej poczekalni, prześlij ją do odpowiedniej podkategorii w: Test: Affiliates: Networking-MLM (np. strony przedstawicieli Metabolife powinny zostać przesłane do Test: Affiliates: Networking-MLM: M: Metabolife: Independent_Representatives).

Strony piramid finansowych, listów łańcuszkowych albo gier pieniężnych nie mogą być wpisywane do katalogu, gdyż naruszają prawo amerykańskie [the U.S. Postal Lottery Statute (18 U.S.C. § 1302)], któremu firma Netscape, a wraz z nią ODP, podlega. Światowa Federacja Stowarzyszeń Sprzedaży Bezpośredniej (WFDSA) definiuje piramidę jako "system, którego nowi uczestnicy płacą za przystąpienie do niego w zamian za obietnicę przyszłych wpływów pochodzących z wpisowego przyszłych rekrutów, a nie z realnej sprzedaży dóbr lub usług". Szczegóły na stronie WFDSA.

Lustrzane odbicia

Lustrzanymi kopiami (ang. mirrors) nazywamy strony o identycznej treści dostępne pod różnymi adresami. Na przykład, http://dirt.netscape.com/ to lustrzane odbicie / W takiej sytuacji właściwe jest umieszczenie w katalogu jedynie /.

Czasami lustrzane odbicia są tworzone, aby zmniejszyć obciążenie głównej strony. Spróbuj wówczas określić, który z adresów prowadzi do oryginalnej strony, i zamieść go w katalogu (jeśli go tam jeszcze nie ma). Następnie skasuj pozostałe lustrzane odbicia.

Określenie, który z adresów jest adresem "oryginalnej" strony, nie zawsze jest oczywiste. Czasami adres URL znajduje się na samej stronie, czasami można go odgadnąć z adresu strony. W niektórych przypadkach oryginalna strona będzie automatycznie przekierowywać na lustrzane odbicie (aby zmniejszyć obciążenie, zgodnie z tym, o czym pisaliśmy wyżej).

Na przykład oryginalna wersja strony 'The Eyesore Database' znajduje się pod adresem http://quimby.gnus.org/eyesore.html, ale strona domowa odsyła także do lustrzanych odbić pod adresami: http://www.evo.org/eyesore.html, http://www.maths.monash.edu.au/people/rjh/music/eyesore/eyesore.html i http://www.dns.net/eyesore/
Polecamy przeczytanie Spotting Mirrors, Affiliates, and Similar Sites . To niezbędna lektura dla każdego redaktora, szczególnie dla redagujących strony komercyjne. Zawiera istotne informacje na temat odnajdywania i radzenia sobie z lustrzanymi odbiciami i stronami afiliacyjnymi.

Przekierowania i URL-e maskujące

Adresem przekierowującym nazywamy taki, który spowoduje w efekcie przeniesienie przeglądarki do zupełnie innego adresu. Przeniesienie nastąpi natychmiast po kliknięciu adresu przekierowującego lub wpisaniu go w pasku adresu przeglądarki. Czasem możesz też natknąć się na stronę przekierowującą. Takie strony mogą być czasami tworzone, gdy witryna jest przenoszona pod nowy adres URL. Nie powinieneś nigdy dodawać automatycznych przekierowań lub stron przekierowujących do katalogu.

Jeżeli zastosowano maskowanie URL, strona docelowa zostanie wyświetlona w pełnoekranowej ramce HTML i w ten sposób adres przekierowujący pozostanie wyświetlony w pasku adresu przeglądarki, a prawdziwy adres wyświetlanej strony (na który w istocie nastąpiło przekierowanie) pozostaje wciąż niewidoczny. Strony z maskowanym URL można poznać po nazwie domenowej (zwanej też czasem aliasem), np.: come.to, welcome.to, go.to, surf.to, listen.to, fly.to, move.to, jump.to, run.to, i talk.to, a w Polsce prv.pl.

Aby odnaleźć prawdziwy adres strony http://fajnegry.prv.pl, kliknij na niej prawym klawiszem i wybierz z menu 'Otwórz w nowej ramce' (albo na jakimś odsyłaczu kliknij prawym klawiszem i wybierz 'Otwórz w nowym oknie'). Strona pojawia się z nowym adresem URL. Maskowany adres URL, który udało nam się odszukać, to http://www.fajnegry.krakow.pl/

Strony o maskujących adresach URL, takich jak "*.to", "*.at" i "*.prv.pl", powinny być redagowane z dużą ostrożnością. Nie powinno się dodawać adresów maskujących, tylko prawdziwe.

Więcej informacji na temat maskowania URL w wątku forum 'New Editors' oraz w innym wątku na polskim forum (oba tylko dla redaktorów).

Strony o nielegalnej treści

Strony o treści zabronionej przez prawo nie powinny być umieszczane w ODP, zwłaszcza jeśli ich głównym celem jest udostępnianie i rozpowszechnianie nielegalnych materiałów. Przykładami treści nielegalnych w większości systemów prawnych są pornografia dziecięca, materiały naruszające prawa autorskie lub materiały, które zachęcają do nielegalnych działań (na przykład do oszustwa lub przemocy), promują je i pomagają je organizować, a także materiały naruszające dobra osobiste innych osób. Samo podawanie faktów, a nawet ogólnych porad, nie jest uważane za wspomaganie działań nielegalnych, dopóki nie zaleca wprost konkretnego przestępstwa.

Strona przeciwników aborcji podająca listę ośrodków i lekarzy przeprowadzających zabiegi może być zaakceptowana, ale gdy liście tej towarzyszą prywatne adresy, numery telefonów domowych, imiona i miejsca pracy lub nauki dzieci i małżonków, a także wezwania do przemocy i jawne lub ukryte groźby - jest to już niewątpliwe przestępstwo.

Niektóre państwa próbują egzekwować swoje prawa w stosunku do wszelkich zasobów dostępnych w Internecie dla ich obywateli. Roszczenia takie mogą rozciągać się na zasoby, które jedynie katalogują dostępne w Internecie treści, tak jak czyni to ODP. Aby uniknąć kłopotów redaktorzy powinni się powstrzymać od działań, które w ich własnym kraju są nielegalne. Jeżeli fakt publikacji danego rodzaju strony - według prawa Twojego kraju - może być nielegalny, nie umieszczaj jej, tylko zostaw do przejrzenia komuś innemu.

W żadnym wypadku nie stosujemy nazw kategorii sugerujących nielegalną zawartość (na przykład 'warez', 'lewizna', 'czarny rynek') lub działalność, na przykład agitowanie na rzecz nielegalnych działań lub promowanie ich. Podobnie zawarte w ODP opisy stron nie powinny sugerować, że treść strony ułatwi użytkownikowi popełnienie czynu nielegalnego lub dotarcie do nielegalnych materiałów (na przykład nieautoryzowanych kopii oprogramowania lub muzyki), gdyż takie opisy mogą być niewłaściwie zrozumiane jako zamiar promowania takich działań lub takiej formy rozpowszechniania chronionych prawem materiałów przez ODP lub konkretnego redaktora.

Ocena potencjalnej nielegalności konkretnej witryny jest często trudna i wymaga odrębnej analizy każdego przypadku, szczególnie w przypadku naruszania praw autorskich lub znaków towarowych. Nie oczekujemy od redaktorów, że będą ekspertami prawnymi albo internetową policją. Redaktorzy powinni zwracać się do zespołu etatowego (ang. staff) ODP we wszystkich kwestiach prawnych. Zespół ten zastrzega sobie prawo usuwania i modyfikacji wpisów według własnego uznania.

Strony z wynikami pracy wyszukiwarek

Wpisy w katalogu powinny odsyłać wprost do strony z konkretną treścią. Tworzenie lub wyszukiwanie stron z wynikami działania innej wyszukiwarki i wpisywanie ich do katalogu to złe rozwiązanie. Nasze wpisy nie powinny odsyłać do wyników przeszukiwania innych katalogów, samego dmoz.org lub popularnych wyszukiwarek. W naprawdę rzadkich przypadkach, gdy wyniki te pochodzą z bardzo wyspecjalizowanej wyszukiwarki, taki wpis jest dopuszczalny, ale nie zachęcamy to takich działań. W żadnym wypadku wyniki przeszukiwania samego dmoz.org nie mogą być umieszczone w ODP jako samoistny wpis.

Katalogi produktów

Unikamy wpisywania stron, których zadaniem jest wyłącznie sprzedaż lub dystrybucja pojedynczego produktu, jeśli są to strony afiliowane lub gdy producent oferowanego wyrobu jest już wpisany do ODP. Celem ODP nie jest spisywanie wszystkich stron dostępnych w sieci katalogów. Jednakże strony poświęcone poszczególnym produktom, które zawierają oryginalne i ważne informacje, jak wskazówki, porady lub doświadczenia użytkowników są akceptowalne i wpisujemy je.

Notatki wewnętrzne jako pozycje katalogu

Wpisy do katalogu nie powinny zawierać uwag ani komentarzy, zarówno oficjalnych, jak i prywatnych, adresowanych do redaktorów bądź osób zgłaszających strony. Mimo nieraz dobrych intencji uwagi takie wyrządzają szkodę ODP, gdyż są włączane do udostępnianych publicznie danych RDF, z których korzysta wiele automatów wyszukiwawczych. W ich kontekście uwagi te tracą swe znaczenie i punkt odniesienia, a więc wprowadzają zamieszanie, a czasem wręcz mogą zmylić użytkownika.

UWAGA O KATEGORII - Proszę do tej kategorii nie zgłaszać nowych wpisów.