In Partnership with AOL Search

DMOZ

Zaśmiecanie (ang. spamming)

Mówimy o zaśmiecaniu katalogu, gdy identyczne lub prawie identyczne strony są wielokrotnie zgłaszane do jednej i tej samej kategorii lub gdy ta sama strona jest zgłaszana do wielu, często zupełnie nieodpowiednich dla niej kategorii, a także gdy powtarzające się zgłoszenia w inny sposób uporczywie naruszają wskazówki dla zgłaszających strony (Submission Guidelines) lub zakłócają prace zespołu ODP. Często spotykanym chwytem mającym zapewnić stronie wiele wpisów jest zgłaszanie tej samej strony (lub jej poszczególnych działów - patrz uwagi na temat wpisywania podstron [ang. deeplinking]) udostępnianej przez wiele różnych adresów domenowych. Dla przykładu firma 'Niezapomniany schaboszczak' może zgłosić swoją stronę zarówno jako www.schabowy.pl , jak i www.schaboszczak.biz oraz www.schab.com, przy czym wszystkie adresy prowadzą do tej samej strony. Naszym celem jest budowa katalogu w miarę możliwości wolnego od spamu. Wyczulenie redaktorów na spam jest niezbędne dla osiągnięcia tego celu.

Zgłoszenia adresów, których zgłoszeniami katalog jest wielokrotnie i uporczywie zaśmiecany, można zablokować, a same adresy usunąć z katalogu. Inne adresy związane ze znanymi śmieciarzami (spamerami) można również usunąć i/lub zablokować ich dalsze zgłaszanie. Gdy dostrzegamy w swej kategorii powtarzające się zgłoszenia, zwykle staramy się skontaktować ze zgłaszającym i wyjaśnić mu nasze zasady i wskazówki, by uniknąć nieporozumień. List utrzymujemy w grzecznym i uprzejmym tonie. Wyzwiska, wulgarne słowa i groźby nie są właściwą formą. Istotne jest, by forma i treść listu nie sugerowała, że piszący go redaktor reprezentuje etatowy zespół (staff) Katalogu. Redaktor, który czuje się niezręcznie pisząc taki list, powinien napisać na adres DMOZ.staff@teamaol.com podając jako temat "ODP spam". Pracownik ODP zatroszczy się o załatwienie tej sprawy.

W niektórych wypadkach dopuszczamy wpisywanie do katalogu poszczególnych podstron obszernych witryn (praktyka ta nazywana jest 'deeplinking'). Jest to możliwe, gdy podstrona taka zawiera treści szczególnie istotne dla danej kategorii lub jej treść jest wyjątkowa i niepowtarzalna. Działanie takie powinno być jednak raczej wyjątkiem niż stałą praktyką.