In Partnership with AOL Search

DMOZ

Spam; aynı sitenin bir kategoriye birden çok defa gönderilmesi, bir sitenin o siteyle ilgili olmayan farklı kategorilere birden çok defa gönderilmesi, DMOZ'da listelenemeyecek bir sitenin tekrar tekrar gönderilmesi, aynı gönderici tarafından birden fazla listelenemeyecek sitenin gönderilmesi, uygunsuz derin bağlantıların ve alt alan atlarının gönderilmesi, gönderinin Gönderi İlkeleri'mize aykırı olması veya DMOZ'a zarar vermesi sonucunda oluşur. Genellikle dizinde listelenemeyecek sitelerin tanımlarını Genellikle Eklenmemesi Gereken Siteler bölümünde bulabilirsiniz. Otomatik gönderi yazılımlarının kullanılması da her zaman spam kabul edilir.

Bir diğer spam yöntemi de "güncelleme spam'i"dir. Bu yöntemde bir kişi veya kuruluş; küçük bir adres, başlık veya açıklama değişikliği için veya açıklamayı anahtar kelimelerle doldurmak için, listelenmiş bir sitenin tekrar tekrar güncellenmesini talep eder. Ayrıca kötü niyetli kişiler, listelenmiş bir sitenin dizinden çıkarılması veya başka bir siteyle değiştirilmesi için de güncelleme talep edebilirler.

Site sahiplerinin dizinde birden fazla defa listelenmek için başvurduğu hilelerden biri de sitelerini (veya aynı sitenin benzerlerini ya da alt bölümlerini) farklı alan adlarıyla göndermektir. Örneğin mozilla-sales.info ve mozilla-sales.biz adresleri birbirinden farklı olsa da "Mozillas for Sale" adlı aynı sayfaya çıkabilir veya hemen hemen aynı içeriğe sahip olabilirler.

Bazı kişiler sitelerinin birçok derin bağlantısını gönderir. Nadir durumlarda derin bağlantılar dizine eklenebilir ama bunun için derin bağlantıların o kategori için son derece faydalı ve başka hiçbir yerde bulunamayacak bir içerik sunması gerekir. Derin bağlantılar kural değil, istisnadır.

Sürekli veya ısrarlı bir şekilde dizine spam gönderen kişilerin ve sitelerin gönderileri engellenecektir. Ayrıca eklenmiş siteleri de dizinden silinebilir. Spam gönderdiği tespit edilen kişi ve kuruluşlarla ilgişkili diğer siteler de dizinden silinebilir ve/veya başvuruları engellenebilir.

Editörlerimiz bir kategoride ve/veya incelenmemiş siteler kuyruğunda aynı kaynaktan gelen spam veya çok sayıda listelenemeyecek durumda site keşfederse bu durumu editör forumlarında bildirerek temizlik ve engelleme talep edebilirler.