Opisywanie stron
- Odszukiwanie prawidłowego adresu URL
- Tytuły
- Opisy
- Pole notatki ODP
- Pole daty dla sortowania
- Wyróżnienia 'cool'
Celem tego rozdziału jest pomoc redaktorom w ocenie stron i podejmowaniu trafnych decyzji dotyczących ich opisywania. Użytkownik katalogu powinien z samego opisu - bez potrzeby odwiedzania danej strony - móc ocenić, czy zawiera ona interesujące go treści. Tak więc wpisy katalogu (tj. tytuły i opisy stron) powinny obiektywnie opisywać temat i/lub zawartość strony. Główne cele tego rozdziału to:
- pokazanie redaktorom, jak pisać precyzyjne i obiektywne, a zarazem wartościowe dla użytkownika katalogu, tytuły i opisy stron
- pomoc redaktorom w uniknięciu nadmiernie "marketingowego" stylu, subiektywnych komentarzy, przesadnych i niepotrzebnych powtórzeń oraz innych zbytecznych informacji
Powinieneś być tolerancyjny wobec indywidualnego stylu każdego redaktora i nie przyjmować zbyt fundamentalistycznego punktu widzenia na kwestie formatu adresu URL, tytułów i opisów. Redaktorzy powinni pamiętać, że o ile jakość tytułów/opisów jest istotna dla oddania zawartości strony, o tyle najważniejsze dla użyteczności i jakości ODP są same katalogowane odnośniki.
Odszukiwanie prawidłowego adresu URL
- Sprawdź, czy dany URL jest prawidłowy i osiągalny, klikając odsyłacz "nowa" w formularzu redakcyjnym strony. Przeglądarka otworzy stronę w nowym oknie. Przejrzyj stronę, by upewnić się, że prawidłowo się ładuje i zawiera działające odnośniki.
- Czasami dobrze jest usunąć z końcówki adresu URL nadmiarową informację (np. "index.html"), jeżeli bez niej strona też się prawidłowo ładuje. Dzięki temu będziemy posiadać najbardziej "stabilną" wersję adresu i unikniemy fałszywych raportów o błędach Robozilli (które zdarzyłyby się np. gdybyśmy mieli wpisany adres "http://costam.com/index.html", a strona początkowa zmieniłaby adres na "http://costam.com/index.php").
- Gdy dodajesz główną stronę witryny, wpisz ten adres URL, który prowadzi do początkowej (wejściowej) strony. Jeżeli jest to strona z intro, powitaniem, czy ostrzeżeniem, wpisz adres właśnie tej (powitalnej) strony. Od tej reguły jest jeden wyjątek: jeżeli strona z intro/powitalna jest umieszczona w innej domenie niż reszta witryny, zamiast niej powinna zostać dodana strona z domeny, w której rezyduje witryna.
Tytuły
Tytuł powinien identyfikować stronę, a nie opisywać ją. Powinien być jednocześnie treściwy i zwięzły.
Dobry tytuł:
- Jest oficjalną nazwą strony. Zwykle taka nazwa jest oczywista i wyraźnie rzuca się w oczy po wejściu na stronę.
- Jest oficjalną nazwą firmy lub organizacji, jeśli strona jest na temat jakiejś firmy lub organizacji (np. oficjalna strona firmy).
- Zawiera nazwę firmy (organizacji, itp.) zarówno w wersji pełnej, jak i jej skrót, jeżeli firma znana jest pod obu tymi nazwami i obie występują na stronie.
- Jest zwięzłym sformułowaniem stworzonym na podstawie treści strony, jeżeli nazwa jako taka jest wieloznaczna lub mogłaby sprawiać wrażenie spamu.
- Jego każdy wyraz pisany jest wielką literą, za wyjątkiem przedimków,
przyimków i spójników, chyba że rozpoczynają one tytuł lub nowy fragment złożonego
tytułu. (Ten punkt nie dotyczy opisów w polskiej części Katalogu - patrz niżej.)
Star Wars: The Phantom Menace
Cold Snow: The Fluffy White Stuff
Sunlight on Snow: The Dangers of Glare and EyestrainUwaga: W drzewie World/Polska stosujemy reguły zgodne z polskimi zasadami pisowni. Pierwszy wyraz tytułu piszemy wielką literą, pozostałe według ogólnie przyjętych reguł. Kilka przykładów:
Polska Akcja Humanitarna
Zamki, pałace i katedry świata
Umowy w Internecie - Nie zawiera nadmiernej ilości słów kluczowych, niekoniecznych symboli i liter oraz sloganów reklamowych i języka promocyjnego.
- Nie zawiera słów i wyrażeń takich jak: "Witam na stronie", "Strona domowa", jeżeli nie jest to integralna część oficjalnej nazwy strony.
- Nie zawiera znaków przestankowych lub niekoniecznych symboli, liter, znaków specjalnych na początku. W większości przypadków wpisy są sortowane alfabetycznie i czasami niektórzy próbują dostać się na początek wykazu nieuczciwie. Jeżeli zgłoszona została strona pod tytułem "aaa Witryna", ale w istocie nazywa się ona "Witryna", to najbardziej odpowiedni tytuł brzmi "Witryna".
- Nie jest NAPISANY SAMYMI WIELKIMI LITERAMI (za wyjątkiem skrótów nazw).
- Nie kończy się wykrzyknikiem ani innym niepotrzebnym znakiem przestankowym.
Opisy
Opis podaje szczegółowe informacje o treści i/lub temacie strony. Powinien być treściwy i zwięzły, zwykle nie dłuższy niż 1-2 linie. Podstawową receptą na dobry opis jest: opis = temat + zawartość.
W niektórych przypadkach zawartość wszystkich stron w twojej kategorii będzie taka sama. Dla przykładu, strony firm lub organizacji zawierają zwykle te same informacje, np. "O firmie", "Produkty" albo "Usługi", i tym podobne. W takim przypadku dobrze jest po prostu opisać, co dana firma robi, skupiając się na jej produktach, usługach, profilu działalności (czyli na temacie strony).
Dobry opis:
- Jest zwięzły, treściwy i obiektywny, informując użytkowników końcowych, co znajdą na danej stronie.
- Jest logicznie i prawidłowo sformułowanym zdaniem lub równoważnikiem, z użyciem prawidłowej interpunkcji - tak aby użytkownikom łatwo się czytało kolejne wpisy.
- Jest zdaniem, rozpoczynającym się z wielkiej litery i kończącym się kropką.
- Jest napisany w trzeciej osobie.
- Jest tak napisany, by zwracać uwagę na unikalne tematy i treści na stronie, aby użytkownik mógł łatwo określić, czy to właśnie go interesuje.
- Zawiera terminy i pojęcia kluczowe, pozwalające użytkownikowi zorientować się, czy strona jest tym, czego poszukuje.
- Nie jest sloganem reklamowym czy promocyjnym. (Unikać należy przymiotników w stopniu najwyższym, jak: "najlepszy", "największy", "najwspanialszy", "najtańszy". ODP nie reklamuje stron internetowych, a określenia takie jak powyższe są nieistotne dla użytkownika katalogu. Użytkownicy określają trafność rezultatów swych poszukiwań na podstawie kluczowych słów i wyrażeń, a nie na podstawie języka promocyjnego.
- Nie używa agresywnej interpunkcji (np. "!!!" ), WIELKICH LITER, znaków "&" zamiast "i" oraz wielokropka jako niedomówienia.
- Nie używa zaimków pierwszej lub drugiej osoby, tj. "ty", "twój", "my", "nas", "nasz", "ja", czy "mnie".
- Nie zawiera osobistych opinii lub subiektywnych recenzji.
- Nie powtarza tytułu strony ani fragmentów nazwy kategorii.
- Nie powtarza niepotrzebnie słów kluczowych i fraz ani nie nadużywa przymiotników.
- Nie zawiera dat, cen i innych zmiennych w czasie informacji. Użytkownicy nie lubią znajdować odnośników z nieprecyzyjnymi lub nieaktualnymi adnotacjami.
- Nie zawiera nadużywanych zdań i wyrażeń typu: "Na stronie...", "Strona...", "... i inne", "itd.", "itp.".
- Nie zawiera odniesień do nielegalnie pozyskanej treści (np. pirackich wersji oprogramowania lub muzyki).
- Nie zawiera błędów ortograficznych (istnieje możliwość sprawdzenia pisowni, pozwalająca uniknąć takich błędów).
- Nie używa skrótów, chyba że są one powszechnie zrozumiałe dla potencjalnego użytkownika kategorii.
- Nie zawiera adresu pocztowego lub e-mail, numeru telefonu/faxu, godzin urzędowania, cen, innych adresów URL.
- Może zawierać ograniczone cytaty ze strony (np. ze strony z informacjami o firmie), jeżeli przeredagowanie ich wydaje się zbyt trudne.
Pole notatki ODP
Dzięki temu polu redaktor może przekazywać informacje o stronie pozostałym redaktorom.
Mogą tu się znajdować na przykład takie komentarze:
- Informacje o przesunięciu do innej kategorii (np. "Przesuwam do ..., gdyż ...").
- Informacje o stronie dla innych redaktorów (np. "Strona w budowie", "Alias dla adresu [URL]").
- Powód skasowania strony z Poczekalni (np. "Już jest w bardziej adekwatnej Jakiejś/Innej/Kategorii").
- Powód skasowania opublikowanej strony (np. "To samo co http://www.pewna.strona/, która jest w kategorii.", "Deeplink strony, która znajduje się kategorię wyżej.").
Kiedy dodajesz, kasujesz i przesuwasz strony, dodawane są automatyczne notatki, dokumentujące twoje poczynania. Jednakże powinieneś podać powód tych działań, tak aby były one jasne dla innych redaktorów, którzy mogą redagować ten URL. Kiedy usuwasz stronę, musisz podać powód.
Pole daty dla sortowania
Pole daty może być używane do podania daty publikacji np. artykułów albo recenzji, a także do określenia terminu jakichś wydarzeń (np. konferencji). Wpisy posiadające datę są sortowane według tej daty (a nie alfabetycznie). Są one umieszczane na dole strony, poniżej stron nie posiadających daty. Strona z datą nie może być wyróżniona jako 'cool'.
Data ostatniej aktualizacji na regularnie uaktualnianych stronach nie powinna być wpisywana w pole daty, gdyż może ulec zmianie.
Pole daty nie służy do odnotowania, kiedy wpis był redagowany, ani też nie może być używane do modyfikowania kolejności, w jakiej strony pojawiają się w kategorii.
Wyróżnienia 'cool'
Strona, która wyróżnia się spośród pozostałych w Twojej kategorii, może być wyróżniona jako 'cool'. Strona 'cool' powinna być najbardziej wyczerpującą, pełną i treściwą stroną na dany temat. Strona powinna być także prawidłowo zaprojektowana (ludzie muszą być w stanie przeczytać jej treść) i posiadać intuicyjną nawigację (odsyłacze powinny działać i być łatwe do odnalezienia). W idealnym przypadku, jako że strona 'cool' to najlepsza strona w Twojej kategorii, powinna być tylko jedna. Jednakże w pewnych przypadkach dopuszcza się dwie strony 'cool'.
Redaktorzy nie mogą wyróżniać własnych stron ani żadnych stron, z którymi są związani, czy to zawodowo, czy prywatnie. Postępowanie takie sprzeczne jest bowiem z zasadami i misją ODP, którą jest zapewnienie niezależnego źródła informacji dla użytkowników końcowych. Podobnie sprzeczne z zasadami jest proszenie innych redaktorów o wyróżnienie strony, z którą jesteś związany. Nadużycia w stosowaniu wyróżnienia 'cool' mogą skutkować odebraniem praw redaktorskich. Więcej informacji na ten temat znajduje się w rozdziale Konflikty interesów.
Uwaga: Proszę używać wyróżnienia 'cool', zamiast tworzyć kategorie pod nazwą "Editor's Picks".