In Partnership with AOL Search

DMOZ

Siteye Özel Yönergeler

Aşağıda belirli türdeki siteleri eklemekle doğrudan ilgili bazı yönergeler verilmiştir. Bu yönergeler, DMOZ'a eklenen sitelerin dizinin amaçlarına uygun olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacaktır.

Yetişkin Siteleri

Adult (Yetişkin) kategorisi, çocuklar için uygun olmayani cinsel içeirkli siteler için tasarlanmış bir kategoridir. Bu kategoriye DMOZ ana sayfasından ulaşılamaz ve Adult kategorisi altındaki her sayfa, gerekli şekilde ayarlanmış tarayıcıların bu sayfalara erişmesini engelleyen PICS etiketiyle etiketlenmiştir. Adult kategorisini temel olarak erotik içeriklerin yanı sıra; bilgilendirme ve eğitim amaçlı olmayan, keyif amaçlı cinsellik ve çıplaklık görüntüleri, açıklamaları veya ilanları içeren siteleri kapsar. Yetişkinlere yönelik içerikler hakkında detaylı bilgi için resmi Adult Yönergeleri'ni ve Adult SSS'yi okuyabilirsiniz.

Çocuklar ve Gençler Siteleri

Çocuklar ve Gençler kategorisi kendi topluluk yapısı ve yönergeleri olan tamamen ayrı bir dizindir. 18 yaşından küçükleri ilgilendiren siteler her iki dizinde de listenebilirler.

Adresleri Derin Bağlaçlama

Derin bağlaçlama (deeplinking), bir sitenin alt sayfalarını veya alt alan adlarını dizine ekleme işlemidir.

Genel kural: Kategorilerin çoğunda derin bağlaç eklemek istisnai bir durum olarak kabul edilmelidir. Derin bağlaçlar, ilgili kategori için son derece yararlı ve özgün içerik sağlayan sayfalar olmalıdır.
Ne tür sitelerin derin bağlaçlanabileceği veya bağlaçlanmaması gerektiği konusunda katı bir kural yoktur. Bazı nadir durumlarda bu uygulama dizine çok değerli katkılarda bulunabilir (örneğin hakkında çok kısıtlı bilgi olan bir kategori için bulunabilen en yararlı bilgiler çeşitli sitenin alt sayfalarında yer alıyorsa). Ancak editörler bu tür bağlaçları eklerken çok dikkatli ve tutucu olmalıdırlar. Eğer bir derin bağlaç konusunda kendinizden emin değilseniz bu konuda tecrübeli bir başka editöre (örneğin bir meta veya editall'a) danışmaktan çekinmeyin. Derin bağlaçlar DMOZ personeli tarafından gözden geçirilebilir ve değiştirilebilir.

Bir Adresin Birden Fazla Listelenmesi

Çoğu sitenin uygun olduğu tek bir kategori vardır. DMOZ kategorileri oldukça derinlere indiği için çoğu durumda bir siteyi birden fazla kere listelemeniz gerekmez. Bir site, değişik konularda içeriğe sahipse daha özel alt kategoriler yerine daha genel bir kategoride listelenmelidir. Site, listelendiği kategorinin kapsamıyla doğrudan ilgili olmalıdır. Bir kategorinin kapsamını daha iyi anlamak için kategori açıklamalarına göz atabilirsiniz. Örneğin hem Cumhuriyet tarihini hem de Osmanlı tarihini ele alan bir siteyi bu alt kategorilerde iki kez listelemek yerine World: Türkçe: Bilim: Sosyal Bilimler: Tarih gibi daha genel bir kategoride listelemek gerekir.

Bir sitenin birden fazla kategoride listelenebileceği birkaç özel durum vardır:

Unutulmamalıdır ki bir siteyi birden fazla kere listelemek istisnai bir durumdur. Editörler, Bölgesel'de listelenmiş bir siteyi, Bölgesel'de listelendiğini gerekonu kategorilerinden silmemelidir. Benzer şekilde, Çocuklar ve Gençler dizininde listelenmiş siteler de ana dizinden silinmemelidir.

İngilizce Olmayan Siteler

İngilizce dışındaki dillerde hazırlanmış siteler en uygun World/ kategorisinde listelenmelidir. World dışındaki İngilizce olmayan siteler World altındaki uygun bir kategoriye taşınmalıdır. Örneğin Arts: Music: Bands and Artists altında yer alan İspanyolca bir site World: Español: Artes: Música: Bandas y artistas kategorisinin incelenmemişler listesine gönderilmelidir. Sitenin hangi kategoriye gönderileceğini bulamıyorsanız, not alanında sitenin neden taşındığını belirterek uygun bir üst seviye World/ kategorisine gönderebilirsiniz.

Farklı dillerdeki aynı konu kategorileri arasındaki bağlantılar dil grupları ile yönetilir. Bir dil grubundaki tüm kategoriler, bağlantı metninde dil adı geçecek şekilde birbirlerine bağlantı verir. Dil grubu oluşturmak veya bir kategoriyi mevcut bir dil grubuna eklemek için kategori düzenleme sayfasındaki "dil grubuna ekle" bağlantısına tıklayın, sonra da başka bir dildeki aynı kategorinin yolunu yazın. Kategorinin diğer dillerdeki bağlantıları hem düzenleme sayfasında hem de halka açık sayfada görünecektir.

Çok Dilli Siteler

Bir sitenin içeriği birden fazla dilde sunuluyorsa o site birden fazla dil kategorisinde listelenebilir. Örneğin sitede İngilizce, Türkçe ve Almanca dil seçenekleri varsa site hem bir İngilizce kategoride hem de World/Türkçe ve World/Deutsch kategorilerinde listelenebilir.
Çok dilli bir siteyi listelerken

Örneğin http://www.ambafrance-tr.org adresi Fransızca bir sayfayla açılmaktadır. Sayfanın sağ üst köşesinde Türkçe sürümüne giden bir bağlantı vardır: http://www.ambafrance-tr.org/-Turkce-
http://www.ambafrance-tr.org adresi hem World/Français altında uygun bir kategoriye hem de Türkçe dizinde uygun bir kategoriye (örn. World: Türkçe: Toplum: Devlet: Elçilik ve Konsolosluklar: Türkiye'deki Yabancı Temsilcilikler) eklenebilir.

Erişim İçin Şifre Gereken Siteler

Tüm siteler dizine eklenmeden önce etraflıca incelenmelidir ve bu kural şifre gereken siteler için de geçerlidir. Bu durumu açıklayarak size erişim izni vermesi için, dizine eklenmek istenen sitenin yetkilisiyle irtibat kurabilirsiniz. Bazı yetişkin siteleri erişimi kontrol etmek için Adult Verification Service adı verilen özel bir sistem kullanırlar. Eğer bu tür bir siteyle karşılaşırsanız inceleme yapmak için gereken bilgileri Adult kategorisi üst editörlerinden yada ilgili meta editörlerinden edinebilirsiniz.

Bir siteyi incelemek için üst editörlerden yada site sahibinden edindiğiniz erişim şifresi hiçbir şekilde editör notlarına yazılmamalı ve başka amaçlar için kullanılıp dışarıya sızdırılmamalıdır. Size güvenilerek paylaşılan şifreleri amacı dışında kullanmanız size duyulan güvenin kaybolmasına ve editörlükten çıkarılmanıza neden olacaktır.