In Partnership with AOL Search

DMOZ

Altkategoriler

Önsöz

DMOZ gibi hiyerarşik kategori sistemlerine, sınıflandırma sistemleri denir. Taksonomi ve ontoloji, kategorileri sınıflandırma işlemi için kullanılan diğer terimlerdir. Kategori sistemi oluştururken amaçlanan, insanların aradıklarını kolayca bulmalarını sağlamaktır.

Hiçbir editör hiçbir kategorinin sahibi değildir. Listelenmiş tek editör bile olsanız kategorinizdeki sitelerinizi düzenleyebilecek başka editörler olacaktır. Bunlar sizin üst kategorilerinizde yer alan editörler, editall'ler, metalar ve DMOZ personelidir.

İletişim kurmanın (e-posta ile yada forumlarda) başarılı düzenlemelerde çok önemli bir rol oynadığı diğer editörlerin tecrübeleriyle sabittir. Kategorinizde değişiklikler yaptığınızda, örneğin alt kategori yarattığınızda ya da siteleri kategoriler arasında taşıdığınızda bunları yapmadan önce diğer editörlere danışmalısınız. Kategorinin tek editörü bile olsanız üst kategori editörüyle bunu tartışmalısınız.

Altkategori Yaratma

Genelde, altkategoriler link sayısı 20 yi aşınca faydalı olmaktadır. Çoğu zaman 20'den az sayıda site için altkategorilenme yapıldığında kullanıcının erişimini zorlaştırdığı görülmektedir. Bir kategoride 20 yi aşan sayıda link olduğunda, editörün alt konu kullanarak kolayca düzenlenebilecek bir grup siteyi görmesi kolaylaşacaktır.

Eğer Bölgesel dalının dışında düzenleme yapıyorsanız, altkategorilerinizi konu başlıklarına göre yapmalısınız. Tüm yöntemleri denediğiniz halde işin içinden çıkamıyorsanız ancak o zaman siteleri coğrafik alan ya da alfabe çubuğu kullanarak düzenleyebilirsiniz.

Alternatif olarak, tüm sitelerinizi aynı kategoride tutmaya karar verebilirsiniz. Örneğin Business/Industries/Transportation/Trucking/Truck_Sales/Used/ 50 den fazla kullanılmış tır satan siteye bağlaç içermektedir. Bu siteleri altkategorilere ayırmak verdikleri servis birbirlerine çok benzediğinden güç olmaktadır.

Kategori taksonomisi oluşturma hakkında daha fazla bilgi.

Editörü olduğunuz kategorinin tüm altkategorilerinde de düzenleme yetkileriniz geçerlidir. Yani özel bir durum yoksa yeni oluşturduğunuz kategori için kendinizi editör olarak listelemenize gerek yoktur. Özel durumdan kasıt; eğer yeni oluşturduğunuz kategori sizin asıl ilgi alanınızsa ve bu kategoriye yeteri kadar zaman ayırabileceğinizi düşünüyorsanız veya bir kategori düzenlemesinde görev alıyorsanız ve yarattığınız kategori başka bir yere taşındığında da düzenleme yetkilerinizin olmasını istiyorsanız, yeni oluşturduğunuz kategoriye kendinizi editör olarak yazmanızda sakınca yoktur. Küçük kategorilerde listeli editör olmaması yeni editörlerin katılımını ve başka bir bölümde düzenleme yapma amacı taşıyan editörlerin yeni branşa geçmelerini kolaylaştırmaktadır. Bu nedenlerle eğer bir editör üst kategorinin editörü olduğu için altkategoride de düzenleme yetkilerine sahipse, söz konusu altkategoriden ayrılması talep edilebilir.

Altkategorileri İsimlendirmek

DMOZ, şu anda herhangi bir sözcük dağarcığı kullanmamaktadır. Yine de aşağıdaki maddeler isimlendirmede kullanışlı olabilir ve böylece DMOZ'un genelde tutarlı olmasını ve gereksiz tekrarların engellenmesini sağlar.

Not::Bölgesel Editörler kendi önerilen ve kullanılması gereken isimler listelerini oluşturmuşlardır. Daha fazla bilgi çin Bölgesel Yönergesi'ni inceleyebilirsiniz.

Tekrar Edilen ve İlgili Kategoriler

Konu Bazlı Altkategori İsimleri - Şekil Bazlı Altkategori İsimleri

Faydalı Altkategori İsimlerinin Karakteristikleri

Yararlı altkategori isimleri

Dizinler ve Kaynaklar

DMOZ'daki bazı kategoriler web dizinlerini ya da belli bir konuda geniş kaynağa sahip siteleri listelemek için yaratılmıştır. Bazen kaynak ve dizin terimleri birbirinin yerine kullanılmaktadır, ancak genelde bu terimler birbirinden oldukça farklı iki tür siteyi nitelendirmektedirler. Aşağıda DMOZ personelinin Dizinler ve Kaynaklar terimlerini nasıl tanımladıklarını bulabilirsiniz.

Dizinler

Bir konu hakkında kaynakları alfabetik olarak sıralayan ya da belli bir sınıflandırma kullanarak listeleyen siteler için kullanılır.

Kaynaklar

Bir konu hakkında geniş içeriğe sahip olan siteler için kullanır. Kaynak siteler tipik olarak bir konuda geniş içerik verir, sıkça sorulan sorular kısmı oluşturur, yazılar, sohbet olanağı ve forumlar sağlar. Kaynak sitelerinin çoğu ana kategoride listelenmelidir. Eğer ana kategori çok genişlerse bunlar Kaynaklar adı altında bir altkategoriye taşınabilir.

http://mercurio.iet.unipi.it/
http://www.siba.fi/Kulttuuripalvelut/music.html
http://www.workspace-resources.com/wr0000.htm
http://www.military.com/
http://www.fantasyhockeyjournal.com/
http://www.golf.com/

Bir Altkategorinin Adını ve yerini Değiştirmek

Sadece catmv (category move) yetkisi olan editörler kategorilerin isimlerini ve yerlerini değiştirebilirler. Tipografik hataları düzeltmek veya kategori isimlerini şablonlara ve yönergelere uygun hale getirmek gibi küçük değişiklikler, ilgili forumun "Yeniden İsimlendirme/Silme/Taşıma İstekleri" başlığında talep edilebilir.

Hiyerarşiyi ve ontolojiyi etkileyen komplex değişiklikler mutlaka ilgili kategorilerde düzenleme yapan editörler arasında etraflıca tartışılmalı ve ortak bir karara vardıktan sonra hayata geçirilmelidir. Kategori hiyerarşilerini yeniden düzenlerken  şu makaledeki ipuçlarına ve önerilere dikkat edin.

Asla kategori değişikliklerini yeni bir kategori oluşturup, eski kategorideki siteleri yeni kategoriye gönderip, eski kategorileri silmek gibi ilkel bir yöntemle yapmaya kalkışmayın. Eğer böyle bir yol izlerseniz DMOZ çok değerli kategori kayıtları ve kategoriler arasındaki bütünlük yok olacaktır. Bu şekilde kategori organizasyonları yaptığı tespit edilen editörlerin düzenleme yetkileri alınabilir. Gerekli yetkilere sahip bir editör tarafından yapılacak catmv bu işlem için en uygun yoldur. Konu hakkında daha fazla bilgi için şu makale okunabilir.

Bölgesel Altkategoriler

DMOZ'un Bölgesel dalı belli coğrafik bölgeler üzerine yaratılmış sitelerin yer aldığı bir bölümdür. Genelde DMOZ'un ana konu dalları belli bir coğrafik bölge üzerine odaklanmayan ve daha geniş ilgi alanlarını içeren siteleri listeler. Eğer bölgesel yada yerel kaynaklar hakkında bir dizin oluşturmayı düşünüyorsanız Bölgesel dalında editör olmayı düşünmelisiniz. Yerel kaynak, belli bir bölge hakkında kısıtlı bilgi içeren bir sitedir ve genellikle bir eyalet, şehir, veya kasaba'ya odaklanır. Editörler başka hiçbir sınıflandırma yöntemi işe yaramadığında bölgesel altkategoriler yaratmalıdırlar. Sıkça Sorulan Sorular - Konusal Kategoriler Altında Bölgesel Altkategoriler Yaratmak ve Bunları Düzenlemek belgesinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.