In Partnership with AOL Search

DMOZ

Editörlere E-posta Göndermek

DMOZ Projesi editörlerimizin özel hayatına saygı duyar ve editörlerin de birbirlerine aynı saygıyı göstermesini bekler. Biz editörlerin takım halinde çalışmaları ve düzenli olarak iletişim içinde olmalarını isteriz. Editörler birbirleriyle iletişim kurmak için editöre geri bildirimde bulun seçeneğine tıklayabilir.

Forumları Kullanırken

İletişim kurmak için üst düzey kategorinize ait forumları da kullanabilirsiniz. Burada bir konu açarak ve daha sonra diğer editörlerle bu konunun adresini göndererek iletişim kurabilir, böylece mail yerine bu forumda tartışma yapabilirsiniz. Böylece herkes bu konu hakkında görüş bildirebilecektir. Sizin kategorinizde yer almayan diğer editörlerden bile çok yapıcı fikirler alabilirsiniz. Editörlerin bu forumlarda geçen konular hakkında birbirlerine e-posta atmalarını öneririz çünkü bazı editörler forumları düzenli olarak okumamaktadır. Eğer tartıştığınız konu sadece bir ana kategoriyi etkiliyorsa, bu kategorinin forumu altında tartışın.

Ancak, bu kategori forumları dışında altı tane genel forum ve dizinde temsil edilen dünya dilleri için de İngilizce dışında forum bölümleri bulunmaktadır.

Forumlara Yazarken

Yeni bir konu açmadan önce forum aramasını kullanarak sorunuzun daha önce cevaplanıp cevaplanmadığını kontrol edin. Konunuzun başlığı konuya özel ve açıklayıcı olmalıdır. Okuyucular yazınızı okumadan konu hakkında iyi bir fikir sahibi olabilmelidir. Bir konu içerisinde sadece tek bir tartışma olmalıdır.

Bir yazıya yanıt verirken konuya bağlı kalın. Yanıtınızın konuyu okuyacak diğer editörlere yararlı olacağından emin olun. Yorumlarınızı kısa ve özlü tutun. Diğer editörlerle ilişkinize özen gösterin. Aynı konuyu sadece tek bir forum altında tartışın.

Forum Mesajlarındaki Linkler

Eğer özel bir site veya kategoriyi işaret etmek istiyorsanız bunun adresini de mesajınıza yazın. "http://" ile başlayan herhangi bir şey yazdığınızda Forum yazılımı bir sonraki boşluğa kadar olan her şeyi link olarak işaretleyecektir. Okuyucular buna tıklayarak neyi gösterdiğinizi görebilecektir. Bu durumda dikkat etmeniz gereken bir nokta da yaratmak istediğiniz bağlacın yanına noktalama işareti koymamanız. http://www.dmoz.org/, yazmanız durumunda "," de bağlacın içine gireceğinden adres yanlış olacaktır.

E-posta ve Forum Mahremiyeti

Editör notları, forumları, ve editörler arasında e-posta ile yapılan tüm yazışmalar özeldir ve ancak DMOZ içerisinde kullanılabilir. Editörlerin bu kaynakları DMOZ dışında yayınlamaları ve hatta alıntı dahi yapmaları kesinlikle yasaktır.  Bir editörün kimliğinin veya e-posta adresinin o editörün izni dışında açıklanması da kesinlikle yasaktır.

Bu kuralların ihlali DMOZ'dan anında uzaklaştırma ve olası yasal eylemleri doğuracaktır.

AOL şirketi sözü geçen içeriği DMOZ'u ilgilendiren yasal durumlarda yayınlayabilir. Özel meta forumu veya çalışanlara gönderilen e-postalar da dahil olmak üzere tüm yazışmaların gerekli durumlarda yasal temsilcilere iletilebilir.

Site Göndericileriyle İrtibat

Bazı durumlarda bu kişilerle iletişim kurmak gerekli olabilir. Bunu olası miktarda en azda tutmak genelde faydalıdır. Hiçbir koşul altında bu kullanıcılarla yazışırken DMOZ Personelini temsil ettiğinizi ima etmeyiniz. Bu kişilerle herhangi bir sorun varsa DMOZ personeli ile iletişim kurmanız gereklidir. DMOZ'u ilgilendiren yasal bir konuda sizinle bağlantıya geçilirse, staff@dmoz.org ile temasa geçiniz. Tüm yasal konularla DMOZ personeli ilgilenmelidir.

İletişim Suistimali

Tüm editörlerle, kullanıcılarla yada Dmoz çalışanlarıyla olan iletişim nazik ve görgü kuralları doğrultusunda olmalıdır. Küfürlü veya bezdiren davranışlara tolerans gösterilmeyecektir.

Zamanla editörler işin doğası gereği DMOZ geri bildirim formları dışında yöntemlerle de birbirleri ile görüşmeye başlayabilirler. DMOZ bu tür bağlantılar için destek vermemektedir ve bu ortamlarda meydana gelebilecek herhangi bir sorundan sorumlu tutulamaz. DMOZ ile olan ilişkiniz nedeni ile kişisel haklarınıza veya özel hayatınıza karşı bir saldırı olduğuna inanıyorsanız, DMOZ Personeli ile temasa geçerek durumu ayrıntılı olarak açıklayın. DMOZ'un bu tür davranışlar üzerinde bir kontrolü olmamasına rağmen, bazen bu tür davranış gösterenlerin caydırılmasında rol oynayabilir.

İlgili Yönerge: Editörlükten Çıkarılma