In Partnership with AOL Search

DMOZ

DMOZ ücretsiz, ticari olmayan ve tüm internet kullanıcılarına açık bir kaynak olmasıyla övünür. Tüm web sitelerini adil ve eşit bir şekilde seçmek, değerlendirmek, açıklamalarını yazmak ve organize etmek; düzenleme sürecinin temel bileşenleridir. Biz gönüllülerimizin hayırseverlik duygularına dayanmaktayız ve burada yaptığı işten dolayı herhangi birinden karşılık isteyen veya alanlara kesinlikle bundan vazgeçmelerini öneririz. Buna ek olarak rica veya rüşvetle sitelerini eklemeye çalışanlara da bundan vazgeçmelerini öneririz. Kategorilerinde sitelerin yayımlanması veya öne çıkarılması için ödeme aldığı veya talep ettiği tespit edilen editörlerin görevine derhal son verilecektir.

Kendi siteleri olan veya web siteleriyle ticari olarak uğraşan kişiler de dahil olmak üzere herkes DMOZ'a editörlük başvurusunda bulunabilir. Editörler düzenlemekle sorumlu oldukları kategorilerle ilgili bir iş veya site sahibi olabilirler, hatta kendi sitelerini düzenledikleri ilgili kategoriye ekleyebilirler. Ancak sadece kendi sitelerini ekleyenler, kendi sitelerini övücü açıklamalar yazanlar, kendi sitelerini yıldızlayanlar, rakiplerinin sitelerini silen veya eklenmesini engelleyenler DMOZ amaçlarına ve ilkelerine aykırı düşecektir. Sırf bir rakibe ait olduğu için rakiplerin sitelerini dizine eklememek veya başlıklarını/açıklamalarını bilinçli olarak düzenleyerek kullanıcıların o siteleri bulmalarını zorlaştırmak, kabul edemeyeceğimiz hareketlerdir.

Bazı durumlarda bir editörün işi dizinde yaptıkları editörlükle tamamen çakışabilir. Örneğin arama motoru optimizasyonu (SEO) uzmanları ve profesyonel içerik sağlayıcılar (PCP) hem kendileri için hem de dizin için faydalı olabilirler. Her iki tarafın da fayda sağladığı durumlar kabul edilebilir, ancak birincil amacınız ve bakış açınız dizinin ve kullanıcıların çıkarlarını gözetmek olmalıdır. Haksız veya yanıltıcı faaliyetlerle kendi müşterilerini öne çıkaran veya destekleyen editörlerin görevine son verilecektir.

Bağlantılarınızı Açıklamak

Kişisel veya mesleki ilişkinizin olan hemen hemen tüm siteler bağlantılarınız sayılır. Şu tipteki bağlantılarınızı açıklamalısınız:

DMOZ'a editörlük başvurusunda bulunurken ve daha sonra yeni kategorilere başvuru yaparken bağlantılarınızı açıklamanız istenecektir. Lütfen bu sorulara olabildiğince eksiksiz yanıtlar verin. Bağlantılarınızla ilgili herhangi bir sorunuz varsa editör geri bildirim aracını kullanarak kıdemli bir editörle iletişim kurabilir ve bilgi alabilirsiniz.

Yanıltıcı, haksız ve kötü niyetli düzenlemeler yapmak amacıyla bağlantılarınızı kasıtlı olarak gizlediğiniz keşfedilirse editörlük yetkileriniz iptal edilir.