In Partnership with AOL Search

DMOZ

Düzenleme Üslubu Yönergeleri

Bu yönergelerin amacı, doğru kararların nasıl verileceği konusunda editörlere yol göstermektir. Dizin kullanıcıları, listelenen siteleri ziyaret etmeden, aradıkları bilginin hangi sitede olduğunu anlayabilmelidir. Bu nedenle dizindeki başlık ve açıklamalar, sitelerin konusunu ve/veya içeriğini objektif bir biçimde yansıtmalıdır. Bu üslup yönergelerin temel amaçları şunlardır:

Dizinde çeşitli editörlerin kendine has üslupları olduğunu görebilirsiniz. Bu yönergeleri tartışılmaz yasalar olarak görmekten kaçınmanızı; adres, başlık ve açıklama seçiminde titizliği abartmamanızı öneririz. Bu bilgilerin kalitesi elbette önemlidir ama DMOZ'un genel kalitesi ve kullanışlılığı için en önemli olan şey linklerin kendilerinin kaliteli olmasıdır.

Doğru Adresi Bulmak

İlgili yönergeler: Yönlendirmeler ve "gizlenmiş" adresler ve çok dilli siteler

Başlıklar

Başlık siteyi yalnızca tanımlamalıdır, açıklamamalıdır. Hem bilgilendirici hem de kısa olmalıdır.

İyi bir başlığın özellikleri şunlardır:

Başlık örnekleri

Açıklamalar

Açıklama, sitenin içeriği ve/veya konusu hakkında net bilgi verir. Bilgilendirici ve kısa olmalı, genellikle iki üç satırı geçmemelidir. İyi bir açıklamanın temel formülü şudur: açıklama = konu + içerik

Bazı durumlarda kategorinizdeki tüm sitelerin içeriği aşağı yukarı aynı olabilir. Örneğin şirket ve kuruluş sitelerinin çoğu bir "hakkında" sayfası, ürünler ve hizmetler bölümü gibi benzer bilgilerden oluşur. Böyle durumlarda site içeriği yerine yalnızca şirketin ne yaptığını, ürünlerini, hizmetlerini ve çalışma alanlarını açıklayabilirsiniz.

İyi bir açıklama yazmanın temel prensipleri şunlardır:

 1. Kısa, bilgilendirici ve objektif bir açıklama yazın. Kullanıcılara siteye girince orada ne bulacaklarını açıklayın.
 2. Açıklamaların daha kolay okunması ve anlaşılması için kuralları cümleler kurun, noktalama işaretlerini ve büyük harfleri yerinde kullanın.
  • Açıklamalara büyük harfle başlayın, cümleleri nokta ile bitirin.
  • Birinci tekil ve çoğul kişi ("ben", "biz") ağzıyla yazmayın. Bunlar açıklamayı objektiflikten uzaklaştırır.
  • Yazım hatası yapıp yapmadığınızı kontrol edin.
  • Kategorinin potansiyel kullanıcıları tarafından anlaşılamayacak kısaltması kullanmayın.
 3. Reklam, pazarlama metni, görüş, yorum, editoryal inceleme gibi açıklamalar yazmayın. DMOZ web sitelerinin reklamını yapmaz ve incelemelerini yazmaz.
  • "En iyi", "en çok", "mükemmel", "en ucuz" gibi reklam amaçlı sıfatları kullanmaktan kaçının.
  • Açıklamayı vurgulamak için aşırı noktalama işareti (örn. "!!!") veya büyük harfler kullanmayın. Ve (&) ile üç nokta (...) işaretlerini de kullanmayın.
  • Sitenin herhangi bir yanıyla ilgili kişisel görüşlerinizi belirtmeyin.
 4. Aşırı veya gereksiz anahtar kelimeleri ve diğer gereksiz bilgilere yer vermeyin.
  • Site başlığının tamamını açıklamada tekrarlamayın.
  • Kategori adını ve anahtar kelimeleri fazla tekrarlamayın, aşırı sıfat kullanımından kaçının.
  • İleride değişme olasılığı olan tarih, fiyat, tarihe dayalı rakamlar gibi bilgileri kullanmayın.
  • "Bu site...", "Sitenin içeriğinde..." diye başlayan veya "vb.", "ve dahası" diye biten yıpranmış cümleler kurmayın.
  • Sokak adresine, e-posta adresine, yol tarifine, telefon/faks numarasına, çalışma saatlerine, fiyatlara veya başka site adreslerine yer vermeyin.
 5. Yasadışı olarak temin edilmiş içeriklerden (örn. korsan yazılım veya müzik) bahsetmeyin.
 6. Siteye özgün bir açıklama yazmakta zorlanıyorsanız sitedeki bir cümleden (örn. "hakkında" sayfasından) kısa alıntılar yapabilirsiniz.
Site açıklamaları yazmayla ilgili daha fazla bilgi ve örnekler

DMOZ Notu Alanı

"Editör notları" da denilen bu alan, bir editörün diğer editörlerle o siteyle ilgili bilgi paylaşması amacıyla kullanılır.

Bu alan şu iletişim türleri için kullanılabilir:

Site eklenirken, silinirken, taşınırken veya adresi değiştirilirken sistem, eyleminizi otomatik olarak kaydeder. Siz yine de aynı adresi daha sonra düzenleyecek editörlere fikir vermesi için eyleminizin nedenini açıklamalısınız. Site silerken neden belirtilmesi zorunludur.

Sıralama Tarihi Alanı

Tarih alanı, makale ve inceleme gibi bazı içeriklerin medyada yayımlandığı tarihi belirtmek için veya konferans gibi zaman sınırlaması olan etkinlikler için kullanılabilir. Tarih eklenmiş siteler alfabetik olarak değil, tarihlerine göre sıralanır. Bu siteler sayfanın en altında, tarihi olmayan sitelerden sonra görünür. Tarihli siteler yıldızlanamaz.

Düzenli olarak güncellenen siteler için tarih girmeye ve son güncellendiği tarihi belirtmeye gerek yoktur.

Tarih alanı, siteyi son düzenlediğini tarihi belirtmek veya kategorideki sıralamayı değiştirmek için kullanılmamalıdır.

Yıldızlı Siteler

Bir kategoride diğer sitelerle karşılaştırıldığında öne çıkan siteler "yıldızlı" olarak işaretlenebilir. "Yıldızlı" bir site, alanındaki en kapsamlı, eksiksiz ve zengin içeriğe sahip site olmalıdır. Site ayrıca kullanışlı bir tasarıma (İnsanlar içeriği rahatlıkla okuyabilmeli.) ve sezgisel bir menü sistemine (Linkler çalışması ve kolay bulunabilmeli.) sahip olmalıdır. Yıldızlı siteler kategorilerini en iyi siteleri olacağı için ideal koşullarda bir kategoride tek bir yıldızlı site olmalıdır. Ancak bazı özel durumlarda iki yıldızlı site de kabul edilebilir.

Editörlerin kendi sitelerini ve ilişkili oldukları siteleri (çalıştıkları şirketin sitesi veya kişisel ilişkileri olan siteler) yıldızlamaları yasaktır. Bu eylem, hem DMOZ ilkelerine hem de DMOZ'un adil ve objektif bir kaynak olma misyonuna aykırıdır. Başka bir editörden ilişkili olduğunuz bir siteyi yıldızlamasını rica etmeniz de yasaktır. Site yıldızlama özelliğini çıkar amacıyla kullananlar editörlükten çıkarılabilir. Bu konuda daha fazla bilgi için Çıkar Çatışmaları bölümüne bakabilirsiniz.

Not: Lütfen, kategorinizin altında "Editörün Seçtikleri" gibi alt kategoriler açmayın. Bu amaç için yıldızlama özelliğini kullanın.

Site yıldızlama hakkında daha fazla bilgi