In Partnership with AOL Search

DMOZ

Editör Hesapları

Bir Editör Hesabı, Bir Kişi

DMOZ editör hesapları sadece başvurusu kabul edilen kişinin kullanımı için verilmektedir. Hesaplar akrabalarla, iş arkadaşlarıyla veya arkadaşlarla ortak kullanılamaz; bunun yerine onları da editörlük için başvurmaya yönlendirin. Birden fazla kişi tarafından ortak kullanıldığı belirlenen hesaplar kapatılabilir.

Kişi başına sadece bir editör hesabına izin verilmektedir. Eski editörler, zaman aşımına uğramış, editörlükten istifa etmiş veya görevden alınmış olsalar da yeniden etkinleştirme formunu kullanmalıdırlar. Yeni bir editör hesabıyla DMOZ'a yeniden katılan eski editörler veya birden fazla hesabı olan editörler DMOZ meta editörlerinin ve personelinin kararına bağlı olarak eski hesaplarına döndürülebilir, hesap sayıları bire indirilebilir veya tüm hesapları kapatılabilir.

Teknik nedenlerden dolayı ve düzenleme kayıtlarının korunması amacıyla editör hesabı bir kez açıldıktan sonra editör ismi değiştirilememektedir.

Zaman Aşımına Uğrayan Hesaplar ve Yeniden Etkinleştirme

Editör hesabınız dört aylık zaman içerisinde en az bir düzenleme yaptığınız sürece aktif kalır. Dört aylık zaman zarfında hiçbir düzenleme yapmazsanız, editör paneline giriş yapmış olsanız bile hesabınız zaman aşımına uğrar. Yeniden etkinleştirme formunu kullanarak hesabınızın yeniden açılmasını talep edebilirsiniz. Eğer iyi bir düzenleme geçmişine sahip bir editörseniz hesabınız genellikle yeniden etkinleştirilir. Eğer hesabınız yönetim tarafından kapatılmışsa veya hatalı düzenlemeler nedeniyle daha önce uyarılar almışsanız hesabınız yeniden etkinleştirilmeyebilir. Her koşulda editörlük yetkilerinin (tamamen veya kısmen) geri verilip verilmemesi bizim kararımıza bağlıdır ve zaman aşımına uğramış bir hesabı herhangi bir nedenle yeniden etkinleştirmemeyi seçebiliriz. Hesaplarının yeniden etkinleştirilmesiyle ilgili soruları olan editörler DMOZ personeliyle veya bir meta editörlerle iletişime geçmelidirler.

Editörlükten Ayrılma

Bizden ayrılmaya karar verirseniz hesabınızı zaman aşımına uğrayana kadar kullanmayarak veya hesabınızı kapatarak bunu gerçekleştirebilirsiniz. Hesabınızı kapatmak için editör kumanda sayfasında bulunan "bir kategorinin editörlüğünden ayrıl" bağlacına tıklayarak gelen sayfada, üstte gri alanda yer alan "Editörlükten Ayrıl" kutusunu işaretleyerek alttaki metin alanına ayrılma nedeninizi yazmanız ve gönder düğmesine tıklamanız yeterli olacaktır. Editörlükten ayrılmadan önce tek tek düzenleme yetkilerinizin bulunduğu kategorilerden istifa etmeniz gerekmez. "Editörlükten Ayrıl" kutusunu işaretlemek editör hesabınızı tamamen kapatmak için yeterlidir. Sistem isteğinizi onaylamanızı isteyecektir. Bir kez editörlükten ayrıldıktan sonra tekrar giriş yapamazsınız. İleride tekrar DMOZ'a katılmaya karar verirseniz hesap yeniden etkinleştirme formunu kullanarak başvuruda bulunabilirsiniz.

Editörlükten Çıkarılma

Yönergelerde belirtilen nedenlere ek olarak, herhangi bir sebeple ve kanaat kullanarak bazı kişileri editörlükten çıkarabilir veya yetkilerini (tamamen veya kısmen) iptal edebiliriz. Bu nedenlerden bazıları aşağıda sıralanmıştır:

Editör hesapları, yalnızca meta editörleri tarafından dikkatle tartışılıp değerlendirildikten sonra ve ortak karara varıldıktan sonra kapatılabilir. DMOZ personeli, meta editörleri tarafından alınan tüm hesap kapatma kararlarını gözden geçirir. Meta editörleri ve DMOZ personeli kanaat kullanarak bir editörün bir veya daha fazla kategoride düzenleme yapma yetkisini iptal edebilir veya editörün düzenleme yetkilerini kısıtlayabilirler. Ayrıca editörleri DMOZ'dan tamamen atabilirler. Editörler bu tür kararlar hakkında DMOZ personeli ile iletişime geçebilirler.

İlgili Yönergeler: